Obama sa snažil upokojiť európskych spojencov, nahnevaných kvôli špionáži

Dar es Salaam 2. júla (TASR) – Prezident USA Barack Obama sa v pondelok snažil upokojiť európskych spojencov, pobúrených správami o americkej špionážnej činnosti, tvrdením, že všetky tajné služby na svete zbierajú informácie o zmýšľaní svojich odporcov aj spojencov. Uviedla to tlačová agentúra Reuters.

Európska únia požiadala Spojené štáty o vysvetlenie správy zverejnenej v nemeckom magazíne Der Spiegel, že Washington vykonáva špionáž v celej únii, a označila sledovanie za šokujúce v prípade, že je to pravda.

Der Spiegel v sobotu 29. júna napísal, že americký Národný bezpečnostný úrad (NSA) odpočúva úrady EÚ a má prístup do interných počítačových sietí EÚ.

V nedeľu nemecký magazín informoval, že americkú úrad sledoval v Nemecku za typický mesiac až pol miliardy telefonátov, e-mailov a textových správ – teda oveľa viac než v ktoromkoľvek inom spojeneckom štáte a podobné množstvo ako v Číne či Iraku.

Francúzsky prezident Francois Hollande uviedol, že takéto údajné konanie je netolerovateľné a mohlo by zhoršiť vzťahy USA s Parížom a s Európskou úniou. "Chceme, aby to okamžite prestalo," povedal Hollande, ktorého citovala agentúra Reuters.

Obama počas návštevy africkej Tanzánie prisľúbil, že poskytne všetky informácie požadované európskymi spojencami, týkajúce sa obvinení zo špionáže. Obama dodal, že Washington sa obvineniami zaoberá a posudzuje ich.

"Každá tajná služba, nielen tá naša, ale každá európska tajná služba, každá ázijská tajná služba, všade, kde je nejaká tajná služba, plní jednu úlohu: snaží sa lepšie porozumieť svetu a tomu, čo sa deje v svetových metropolách po celej zemeguli, a to zo zdrojov, ktoré nepochádzajú z (denníka) New York Times alebo (televízie) NBC News," povedal Obama.

"Keby na to nebol dôvod, nevyužívala by sa tajná služba. A zaručujem vám, že v európskych metropolách sú ľudia, ktorých zaujíma – ak aj nie to, čo som mal na raňajky – prinajmenšom to, aké témy by som rozoberal na prípadných stretnutiach s ich lídrami. Na tomto pracujú tajné služby," vysvetlil Obama.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry, ktorý je v Bruneji na ázijskej bezpečnostnej konferencii, vyhlásil, že Spojené štáty nie sú jediné, čo využívajú "množstvo aktivít" na zaistenie vlastnej bezpečnosti.

Odhalenia o americkom sledovacom programe, ktoré zverejnil bývalý spolupracovník tajných služieb USA Edward Snowden, vyvolali rozruch v Spojených štátoch aj v zahraničí. Je totiž spochybnená rovnováha medzi zachovávaním práv na súkromie a národnou bezpečnosťou.

Britský denník Guardian v nedeľu 30. júna napísal, že Spojené štáty sledovali aj svojich neeurópskych spojencov, vrátane Japonska, Južnej Kórey a Indie – všetky krajiny sú zastúpené na ázijskej bezpečnostnej konferencii.

Kerry potvrdil, že šéfka diplomacie EÚ Catherine Ashtonová predložila túto záležitosť, keď sa s ňou v Bruneji stretol. Minister dodal, že ešte sa musí pozrieť na podrobnosti obvinení nemeckého magazínu.

"Poviem to takto: každá krajina na svete, ktorá sa zapája do medzinárodných záležitostí a stará sa o národnú bezpečnosť, podniká množstvo činností na ochranu svojej národnej bezpečnosti – a k tomu prispievajú všetky druhy informácií. Viem len toľko, že to nie je nič nezvyčajné ani u množstva iných štátov," vyhlásil Kerry na tlačovej konferencii.

Niekoľko politikov EÚ uviedlo, že rozhovory USA a únie o dohode o voľnom obchode by mali byť zmrazené, kým Washington svoje aktivity nevysvetlí.

Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso požiadal predstaviteľov, aby vykonali bezpečnostnú kontrolu vo všetkých budovách EÚ.

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz povedal, že Spojené štáty prekročili medze.

"Vždy som vedel, že diktatúry, niektoré autoritárske režimy sa snažili odpočúvať… ale že podobné opatrenia teraz praktizuje spojenec, priateľ, to je šokujúce – ak je to pravda," uviedol Schulz v interview pre rozhlasovú stanicu France 2.

Obama zdôraznil, že americko-európske vzťahy sú silné. "Európania sú jedni z najbližších spojencov, ktorých vo svete máme. Spolupracujeme s nimi na všetkom a neustále si odovzdávame tajné informácie. Požiadal som svoj tím… aby preveril všetko, čo sa tvrdí. Keď budeme mať odpoveď, ubezpečujem vás, že poskytneme všetky informácie, ktoré naši spojenci chcú," vyhlásil Obama.

1 jam