Obavy z víz pre Bosniakov pretrvávajú

Poslanci výboru pre zahraničné veci Európskeho parlamentu sa tento týždeň zišli na prvej schôdzi v Bruseli. Na nej pred poslancov predstúpil komisár pre rozširovanie Olli Rehn, aby poslancom priblížil najnovší vývoj vo vzťahoch s krajinami, ktoré sa uchádzajú o členstvo v Európskej únii. 

Komisia nedávno rozhodla (odobriť to musí ešte Rada a EP) o zrušení vízovej povinnosti pre tri krajiny západného Balkánu: Srbsko, Čiernu Horu a Macedónsko. Občania týchto krajín budú môcť od začiatku roka 2010 cestovať do Európskej únie bez víz, podobne ako teraz napríklad Chorváti. 

Bosna a Hercegovina a Albánsko sa zataiľ na "biely schengenský zoznam" nedostanú. Koordinátori jednotlivých politických skupín vo výbore pre zahraničné veci upozornili, že existuje riziko rozdúchavania regionálnej nestability, kedže bosnianski Srbi a bosnianski Chorváti, ktorí majú dvojité občianstvo budú môcť cestovať do EÚ bez víz. Bosniaski moslimovia tak budú jediným etnikom v Bosne a Hercegovine bez tejto možnosti. 

„Zrušenie víz nie je len politické rozhodnutie, ale je naviazané na plnenie špeciálnych kritérií“, obhajoval prístup EK Rehn. Dodal, že Komisia bude opätovne prehodnocovať pripravenosť Bosny a Hercegoviny a Albánska na podobný krok v polovici roka 2010. Zameria sa pri tom na efektívnosť kontroly hraníc, boj s organizovaným zločinom a zavedenie biometrických pasov.

Rehn avizoval, že európske inštitúcie budú v dohľadnej budúcnosti venovať špeciálnu pozornosť práve Bosne a Hercegovine. 

Ministerstvo zahraničných vecí SR sa cez hovorcu Petra Stana ešte v júli vyjadrilo, že očakáva, že aj Bosna a Hercegovina a Albánsko vyvinú v najbližšom období maximálne úsilie, aby splnili podmienky potrebné na ich zaradenie do zoznamu štátov s bezvízovým stykom s EÚ.

Slovenská republika dlhodobo podporuje liberalizáciu vízového režimu členských štátov EÚ so všetkými štátmi v regióne k čomu aj aktívne prispieva odovzdávaním skúseností. "Zrušenie vízovej povinnosti pre všetky štáty regiónu prispeje k urýchleniu ich integračných ambícií a k posilneniu transformačných procesov, ako aj k budovaniu vzájomnej dôvery podobne ako v minulosti v krajinách strednej Európy," povedal pre agentúru SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.