Automobilky lobujú v Európskom parlamente proti voľnému obchodu s Kóreou

Soul 11. júna (TASR) – Európsky parlament (EP) je pripravený schváliť do konca roka dohodu o voľnom obchode s Južnou Kóreou, napriek nátlaku európskych automobiliek, aby dohodu nepodporil. Povedal to dnes počas návštevy Soulu šéf delegácie EP pre vzťahy s Kórejskou republikou a KĽDR Christian Ehler.

Južná Kórea a Európska únia ukončili rokovania o znížení ciel a iných obchodných bariér minulý rok, no ešte sa jej znenie musí preložiť do všetkých jazykov členských štátov EÚ. Následne ju budú musieť odobriť členské štáty EÚ a Európsky parlament.

Automobilky sa obávajú, že po vstupe dohody do platnosti sa dostanú do ešte väčších problémov, než majú dnes, keďže juhokórejské automobilky ako Hyundai a Kia budú môcť vyvážať do Európy ešte viac áut ako teraz.

"Poslanci Európskeho parlamentu sú pod veľkým tlakom európskych automobiliek," povedal Ehler, podľa ktorého sú predstavitelia firiem každú chvíľu na pôde parlamentu.

Napriek tomu je podľa neho EP pripravený dohodu schváliť. "Väčšina poslancov chce, aby dohoda prešla do konca tohto roka," povedal Ehler.

Informovala o tom agentúra AP.

2 dan zll