EÚ plánuje zaviesť 5-ročné antidumpingové clá na hliníkové kolesá z Číny

Brusel 3. septembra (TASR) – Európska únia (EÚ) chce zaviesť 5-ročné antidumpingové clá vo výške 22,3 % na hliníkové kolesá z Číny. Uvádza sa to v návrhu, ktorý získala agentúra Reuters. V súčasnosti platia dočasné clá, ktoré dosahujú 20,6 %.

Európska komisia plánuje stanoviť antidumpingové clá na čínske kolesá s cieľom chrániť európskych výrobcov, ktorí sa sťažujú, že Peking predáva tieto produkty na európskom trhu pod cenou.

"Vzhľadom na rozsah škôd pre priemysel únie je nevyhnutné tieto clá zaviesť," uvádza sa v dokumente. Európski výrobcovia sa však obávajú, že pred záplavou lacného čínskeho tovaru ich neochránia ani antidumpingové clá. Na druhej strane, ak väčšina vlád členských štátov koncom mesiaca clá schváli, nepriaznivo to pocítia európske automobilky ako Renault a BMW, ktoré majú veľký záujem o prístup k lacným autodielom z Číny.

Najnovšie clá na hliníkové kolesá môžu ešte viac skomplikovať už aj tak napäté obchodné vzťahy s Čínou, ktorej únia vyčíta, že pod cenu predáva v zahraničí takmer všetko – od topánok cez bicykle, materiály zo sklených vlákien až po internetové modemy.

Čínske ministerstvo obchodu odmietlo obvinenia z dumpingu ešte v auguste 2009, keď regulačné orgány únie začali vyšetrovanie lacného dovozu hliníkových kolies. Podľa neho vyšetrovanie nie je v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Čína pritom minulý týždeň urobila podobný krok, keď prvýkrát začala vyšetrovať oprávnenosť agrodotácií v Európskej únii, pričom sa zamerala na zemiakový škrob.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan zll