EÚ požiadala WTO, aby rozhodla v jej spore s Čínou o clo na oceľové rúry

Brusel 16. augusta (TASR) – Európska únia (EÚ) požiadala Svetovú obchodnú organizáciu (World Trade Organisation, WTO), aby rozhodla v jej spore s Čínou pre antidumpingové clá, ktoré Peking zaviedol na dovoz nehrdzavejúcich oceľových rúr z EÚ.

EÚ sa ešte v júni obrátila na WTO so sťažnosťou na clo, ktoré Čína zaviedla na dovoz niektorých vysokovýkonných bezšvových nerezových oceľových rúr z krajín Európskej únie a Japonska, a zároveň požiadala svetovú organizáciu o konzultácie.

Žiadosť o konzultácie WTO je v podstate formálnym začatím sporu. Zúčastneným stranám totiž dáva príležitosť rokovať o spornej otázke a nájsť kompromisné riešenie. No ak sa do 60 dní nedohodnú, navrhovateľ môže požiadať porotu WTO, aby v spore rozhodla, čo Brusel urobil.

Peking v novembri 2012 definitívne rozhodol o zavedení cla v rozmedzí od 9,7 % do 11,1 % na dovoz špeciálnych rúr z EÚ, ktoré sa využívajú najmä v elektrárňach. Čínski výrobcovia totiž obvinili európske firmy, že tieto rúry predávajú v ázijskej krajine za príliš nízke ceny.

"Štáty EÚ pokračujú v boji proti neospravedlniteľným obchodným praktikám, ktoré sa nezhodujú s pravidlami WTO," uviedol John Clancy hovorca Európskej komisie pre obchod.

Hodnota exportu bezšvových nerezových oceľových rúr z krajín EÚ do Číny dosiahla 90 miliónov eur v roku 2009, ale po zavedení cla, ktoré Peking definitívne potvrdil v novembri 2012, klesla pod 20 miliónov eur.

1 bal zll