Lídri EÚ podporili vytvorenie zóny voľného obchodu s USA

Brusel 8. februára (TASR) – Lídri Európskej únie (EÚ) sa dohodli, že sa budú snažiť o vytvorenie zóny voľného obchodu s USA. Teraz je na ťahu Biely dom, aby sa rozhodol, či sa pokúsi uzavrieť obchodnú dohodu, ktorá by zahŕňala krajiny, na ktoré pripadá polovica ekonomického výkonu sveta, informovala agentúra Reuters.

Veľkí exportéri Nemecko a Británia získali na summite v Bruseli podporu ostatných členov, aby únia mohla začať rokovania s USA o zóne voľného obchodu. Mnohí lídri veria, že prípadná dohoda by Európe pomohla dostať sa z bankovej a dlhovej krízy.

V konečnom vyhlásení lídri EÚ "podporili komplexnú obchodnú dohodu" s USA. "Musíme sa pohnúť dopredu," povedal prezident Európskej komisie José Manuel Barroso na konci summitu. "Komisia sa bude snažiť zrealizovať celý potenciál integrovanej transatlantickej obchodnej dohody."

Americký viceprezident Joe Biden sa minulú sobotu (2. 1.) vyslovil pre rýchle vytvorenie transatlantickej zóny voľného obchodu. "Verím, že dokážeme prekonať všetky ťažkosti. Plody tohto úspechu by boli takmer nekonečné," povedal Biden.

Od začiatku druhého funkčného obdobia prezidenta Baracka Obamu sa diskusie o zóne voľného obchodu medzi USA a EÚ zintenzívnili. Predpokladá sa, že Obama by iniciatívu mohol podporiť na budúci týždeň v utorok (12. 2.) vo svojej výročnej správe o stave únie.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 20 lom jk