Maloobchodné tržby v EÚ aj eurozóne v marci klesli

Brusel 4. mája (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne sa v marci 2011 oproti predchádzajúcemu mesiacu znížili o 1 % a v celej Európskej únii (EÚ) klesli o 0,8 %. To je ďalší signál, že úsporné opatrenia európskych vlád majú negatívny vplyv na rast výdavkov domácností. Informoval o tom dnes európsky štatistický úrad Eurostat.

Aj v medziročnom porovnaní bol maloobchodný predaj slabší, pričom v 17 krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu, sa znížil o 1,7 % a v EÚ o 1 %.

Z najnovších údajov ďalej vyplýva, že zatiaľ čo odbyt potravín, nápojov a tabakových výrobkov klesol v marci oproti februáru v eurozóne o 0,6 % a v EÚ o 0,5 %, predaj nepotravinárskych produktov sa v oboch blokoch znížil zhodne o 1,1 %.

Spomedzi krajín, ktoré Eurostatu dodali údaje za marec, maloobchodné tržby medzimesačne klesli v 13 a vzrástli v 8 krajinách, pričom najviac sa znížil obrat maloobchodníkov v Portugalsku (-4,7 %), Slovinsku (-3 %), Nemecku (-2,1 %) a Poľsku (-1,9 %) a naopak, najviac vzrástli tržby v Estónsku (2,1 %) a Rumunsku (0,8 %). Na Slovensku sa maloobchodný predaj v marci znížil medzimesačne o 1,2 %.

V medziročnom porovnaní klesol predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov v marci 2011 v eurozóne o 2,1 % a v EÚ o 2,3 %, zatiaľ čo odbyt nepotravinárskych výrobkov sa v eurozóne znížil o 0,8 %, ale v 27-člennej EÚ vzrástol o 0,4 %.

Pokles medziročného obratu zaznamenali v marci maloobchodníci v 9 štátoch a jeho nárast nahlásilo 8 krajín.

Najviac sa znížili tržby v obchodoch v Španielsku (-9,6 %), Dánsku (-8,7 %) a Portugalsku (-6,8 %) a najvýraznejšie stúpli v Poľsku (6,9 %). Na Slovensku tržby v marci klesli o 3,4 %.

Informoval o tom Eurostat.

bal gl