Maloobchodné tržby v eurozóne aj EÚ v januári 2010 klesli

Brusel 3. marca (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne v januári 2010 klesli po krátkom decembrovom oživení predaja. Výsledky z maloobchodného sektora tak poukazujú na slabý spotrebiteľský dopyt v dôsledku rastúcej nezamestnanosti.

Z najnovších údajov európskeho štatistického úradu Eurostat vyplýva, že maloobchodné tržby sa v januári oproti predchádzajúcemu mesiacu znížili v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) zhodne o 0,3 %.

V medziročnom porovnaní obrat maloobchodníkov v prvom mesiaci 2010 klesol v eurozóne o 1,3 % a v EÚ o 1,6 %.

Predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov sa v januári znížil medzimesačne o 0,1 % v eurozóne a 0,3 % v EÚ. Tržby z predaja iných produktov klesli v eurozóne o 0,6 % a v únii o 0,4 %.

Spomedzi členských štátov, ktoré Eurostatu dodali výsledky za január, predaj v maloobchode oproti decembru 2009 stúpol v deviatich a klesol v piatich štátoch, zatiaľ čo v Bulharsku, Nemecku a Francúzsku stagnoval. Najväčší nárast tržieb zaznamenali v sledovanom období Litva (7,1 %), Portugalsko (5,2 %) a Estónsko (4,3 %). Naopak, najväčší pokles nahlásili Dánsko (2,8 %), Poľsko (1 %) a Slovensko (0,6 %).

v medziročnom porovnaní predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov v januári v eurozóne vzrástol o 0,2 %, ale v celej EÚ sa znížil o 0,6 %. Predaj iných produktov klesol v oboch regiónoch zhodne o 1,5 %.

Podľa Eurostatu januárové tržby maloobchodníkov oproti vlaňajšku vzrástli najviac vo Švédsku (3,4 %), na Malte (2,6 %) a v Rakúsku (2,4 %), zatiaľ čo najväčší prepad zaznamenali Lotyšsko (16 %), Litva (13,6 %) a Rumunsko. Na Slovensku sa obrat maloobchodníkov v januári znížil o 3 %.

Informovali o tom agentúra Reuters a Eurostat.

1 12 bal gl