OBCHOD: Maloobchodné tržby v eurozóne aj v EÚ v auguste vzrástli

Luxemburg 3. októbra (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v auguste vzrástli. Presnejšie, podľa najnovších štatistík maloobchodný predaj v krajinách, ktoré platia eurom, v auguste oproti júlu sa zvýšil o 1,2 % a v celej EÚ vzrástol o 1,4 %. Informoval o tom dnes európsky štatistický úrad Eurostat.

Aj v medziročnom porovnaní obrat maloobchodníkov v auguste stúpol, a to v eurozóne o 1,9 % a v celej únii o 2,5 %.

Motorom medzimesačného rastu maloobchodného predaja v eurozóne bolo zvýšenie dopytu po pohonných látkach o 1,7 %, nepotravinárskych produktoch o 1,5 %, a po potravinách, nápojoch a tabakových výrobkoch o 0,6 %.

V celej EÚ sa odbyt nepotravinárskych produktov v auguste zvýšil medzimesačne o 2,1 %, predaj pohonných látok o 1,4 % a odbyt potravín, nápojov a tabakových výrobkov stúpol o 0,3 %.

Spomedzi členských štátov únie, ktoré Eurostatu dodali údaje za august, najprudší medzimesačný rast maloobchodných tržieb zaznamenali Nemecko a Luxembursko (zhodne o 2,5 %), Portugalsko a Švédsko (v oboch prípadoch o 2,3 %) a Poľsko (2,2 %). Naopak, najstrmší pokles nahlásili Rumunsko a Slovensko, a to zhodne o -0,6 %.

V medziročnom porovnaní tržby nepotravinárskeho sektora v eurozóne v auguste vzrástli o 3,6 % a predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov, a tiež predaj palív, stúpol zhodne o 0,2 %.

V EÚ sa tržby z predaja nepotravinárskych produktov v sledovanom období zvýšili medziročne o 4,9 %, odbyt potravín, nápojov a tabakových výrobkov stagnoval a predaj palív sa znížil o 0,5 %.

Štatistiky ukázali, že v medziročnom porovnaní vzrástli augustové maloobchodné tržby vo všetkých štátoch EÚ, z toho najstrmšie stúpli v Luxembursku (12,5 %), Estónsku (6,7 %) a Británii (5,6 %). Na Slovensku sa maloobchodný predaj v auguste zvýšil medziročne o 1,1 %.

12 bal zll