Maloobchodné tržby v eurozóne aj v EÚ v máji klesli

Brusel 5. júla (TASR) – Maloobchodné tržby v máji oproti aprílu klesli, a to o 0,1 % v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ). V medziročnom porovnaní sa májový predaj v 17 krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu, znížil o 1,9 % a v 27-člennej únii o 1,4 %. Uviedol to dnes európsky štatistický úrad Eurostat.

Predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov sa v máji znížil medzimesačne o 0,6 % v eurozóne a o 1,8 % v EÚ. Odbyt nepotravinárskych produktov klesol v štátoch, ktoré platia spoločnou menou o 0,9 %, v celej únii o 1,1 %.

Spomedzi krajín, ktoré Eurostatu dodali údaje za máj, sa maloobchodný predaj medzimesačne znížil v 13 a vzrástol v ôsmich štátoch. Najviac sa prepadli tržby obchodníkov v Dánsku (-3,7 %), Portugalsku (-3,1 %) a Nemecku (-2,8 %), zatiaľ čo najväčší rast predaja zaznamenali Luxembursko (3 %), Lotyšsko (2 %) a Malta (1,5 %). Na Slovensku sa maloobchodný predaj v máji znížil medzimesačne o 1,5 %.

V medziročnom porovnaní dopyt po potravinách, nápojoch a tabakových výrobkoch v máji klesol v eurozóne o 2,1 % a v EÚ o 2,4 % a predaj nepotravinárskych výrobkov sa znížil v menovej únii o 1,3 % a v európskej dvadsaťsedmičke o 0,3 %.

Medziročný rast tržieb zaznamenali v máji maloobchodníci v 11 štátoch a pokles nahlásilo desať krajín únie. Najviac sa zvýšil predaj v obchodoch v Luxembursku (14,3 %), v Litve (6 %) a Belgicku (5,7 %) a najprudšie klesol v Portugalsku (-8 %), Španielsku (-7,7 %) a v Rumunsku (-6 %). Na Slovensku sa tržby maloobchodníkov v máji znížili o 3,5 %.

Informoval o tom Eurostat.

12 bal vs