Maloobchodné tržby v eurozóne aj v EÚ v októbri klesli

Brusel 4. decembra (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne v októbri opäť klesli, už druhý mesiac po sebe. Dôvodom bol najmä slabší odbyt nepotravinárskeho tovaru. To je ďalší z údajov, ktorý signalizuje, že zotavovanie ekonomiky bloku sa spomaľuje. Informovali o tom európsky štatistický úrad Eurostat a agentúra RTTNews.

Z najnovších štatistík vyplýva, že maloobchodný predaj v 17 krajinách, ktoré platia eurom, sa v októbri v porovnaní so septembrom znížil o 0,2 % a v celej Európskej únii klesol o 0,4 %.

Na ilustráciu, v septembri sa odbyt maloobchodníkov v eurozóne znížil o 0,6 % a v EÚ o 0,4 %.

V medziročnom porovnaní októbrový predaj v eurozóne klesol o 0,1 %, v celej únii sa zvýšil o 0,5 %.

Hlavným dôvodom októbrového zníženia maloobchodných tržieb bol pokles predaja nepotravinárskych produktov, a to v eurozóne medzimesačne o 0,8 % a v EÚ o 0,9 %, ktorý čiastočne zmiernil rast predaja potravín, nápojov a tabakových výrobkov v krajinách, ktoré zaviedli euro o 0,7 % a v celej únii o 0,5 %.

Spomedzi členských štátov únie, ktoré Eurostatu dodali údaje za október, maloobchodné tržby v medzimesačne klesli v deviatich a zvýšili sa v 11 štátoch. Najprudší pokles zaznamenalo Španielsko (-1,8 %), Dánsko a Poľsko (zhodne o -1,3 %). Najviac tržby vzrástli v Estónsku (3,1 %), Francúzsku a Slovinsku (zhodne o 1,2 %). Údaje zo Slovenska zatiaľ Eurostat nemá.

V medziročnom porovnaní tržby z predaja potravín, nápojov a tabakových výrobkov klesli o 0,1 % v eurozóne a v celej únii stagnovali. Nepotravinový sektor zaznamenal v eurozóne pokles predaja o 0,6 % a v EÚ nárast o 0,7 %.

Štatistiky ukázali, že októbrové tržby sa medziročne znížili v ôsmich a zvýšili v 12 krajinách únie. Najprudší pokles nahlásilo Belgicko (-3,8 %), Dánsko (-2,4 %) a Slovinsko (-2,1 %). Najväčšie prírastky zaznamenalo Bulharsko (6,9 %), Estónsko (6,4 %) a Poľsko (5 %).

12 bal zll