OBCHOD: Maloobchodné tržby v eurozóne aj v EÚ v októbri vzrástli

Brusel 3. decembra (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne sa v októbri spamätali zo septembrového poklesu a vzrástli. Dôvodom bol najmä vyšší odbyt nepotravinárskeho tovaru vrátane palív. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat.

Z najnovších štatistík vyplýva, že sezónne upravený maloobchodný predaj v 18 krajinách, ktoré platia eurom, sa v októbri v porovnaní so septembrom zvýšil o 0,4 % a v celej 28-člennej Európskej únii (EÚ) vzrástol o 0,7 %.

Na ilustráciu, v septembri sa odbyt maloobchodníkov v eurozóne aj v EÚ medzimesačne znížil o 1,2 %.

V medziročnom porovnaní októbrový predaj v eurozóne vzrástol o 1,4 %, v celej únii stúpol o 2 %.

Hlavným dôvodom októbrového zvýšenia maloobchodných tržieb v eurozóne bol rast predaja nepotravinárskych produktov a palív, a to v oboch prípadoch medzimesačne o 0,7 %, zatiaľ čo predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov stagnoval. Aj v EÚ potiahol tržby najmä odbyt nepotravinárskych produktov o 1,2 %, pričom predaj palív stúpol o 0,6 % a predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov sa zvýšil o 0,1 %.

Spomedzi členských štátov únie, ktoré Eurostatu dodali údaje za október, najväčší medzimesačný nárast maloobchodných tržieb zaznamenali: Fínsko (2,7 %), Nemecko a Británia (zhodne o 1,9 %) a Lotyšsko a Slovensko (zhodne o 1,5 %). Naopak, najstrmšie klesli tržby Slovinsku (-1,9 %), Portugalsku (-1,6 %) a Rakúsku (-1,2 %).

V medziročnom porovnaní stúpli októbrové tržby z predaja palív v eurozóne o 2,9 %, z predaja nepotravinárskych produktov o 2,1 % a z potravín, nápojov a tabakových výrobkov o 0,4 %. V celej únii nepotravinový sektor zaznamenal rast predaja o 3,1 %, z toho predaj palív sa zvýšil o 1,7 %, zatiaľ čo odbyt potravín stúpol o 0,9 %.

Štatistiky ukázali, že v októbri najviac vzrástli tržby maloobchodníkov v Luxembursku (12,5 %), Estónsku (6,9 %) a na Slovensku (6,5 %). Pokles predaja nahlásili len Malta (-3,7 %) a Slovinsko (-0,1 %).

12 bal pop