Maloobchodné tržby v eurozóne vo februári klesli

Brusel 5. apríla (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne vo februári po januárovom miernom raste klesli, konštatuje agentúra RTTNews.

Podľa údajov, ktoré dnes zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat, sa objem maloobchodného predaja v 17 krajinách, ktoré platia eurom, vo februári znížil o 0,3 % v porovnaní s januárom, keď medzimesačne vzrástol o revidovaných 0,9 %. Analytici však očakávali, že februárové tržby klesnú ešte o niečo viac, a to o 0,4 %.

V medziročnom porovnaní sa však odbyt maloobchodníkov v eurozóne vo februári znížil o 1,4 %, a nie o 1,2 % ako predpovedali analytici.

V celej 27-člennej Európskej únii maloobchodný predaj vo februári oproti januáru stagnoval a v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka klesol o 0,2 %.

Štatistiky tiež ukázali, že zatiaľ čo odbyt potravín, nápojov a tabakových výrobkov v eurozóne vo februári medzimesačne klesol o 0,1 %, v EÚ stagnoval. A predaj nepotravinárskeho tovaru sa v krajinách, ktoré zaviedli euro, znížil o 1,1 % a v EÚ o 0,6 %.

Spomedzi krajín, ktoré Eurostatu dodali údaje za február, maloobchodné tržby medzimesačne klesli v 11 a vzrástli tiež v 11 štátoch únie, pričom najviac sa znížil obrat maloobchodníkov v Estónsku (-2,6 %), Francúzsku (-2,2 %) a Slovinsku (-2 %). A naopak, najviac vzrástli tržby obchodníkov v Luxembursku (4,1 %), Dánsku a na Malte (zhodne o 1,5 %). Na Slovensku sa maloobchodný predaj vo februári znížil medzimesačne o 0,3 %.

V medziročnom porovnaní klesol predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov vo februári o 1,8 % v eurozóne a o 1,5 % v EÚ, zatiaľ čo dopyt po nepotravinárskych výrobkov sa v eurozóne znížil o 1,5 %, ale v 27-člennej EÚ vzrástol o 0,2 %.

Pokles medziročného predaja nahlásili vo februári maloobchodníci v 12 štátoch a rast nahlásilo 10 krajín únie. Najviac sa znížili tržby v obchodoch v Španielsku (-9,7 %), Portugalsku (-5,3 %) a Estónsku (-4,5 %) a najvýraznejšie stúpli v Luxembursku (17,3 %). Na Slovensku tržby vo februári klesli o 1,8 %.

12 bal pop