Maloobchodný predaj v eurozóne aj v EÚ v júli vzrástol

Luxemburg 4. septembra (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne sa v júli zvýšili, ale menej, ako ekonómovia očakávali. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes na svojej internetovej stránke zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat, a z ktorých cituje agentúra RTTNews.

Podľa najnovších štatistík, sa objem maloobchodného predaja v 17 krajinách, ktoré platia eurom, v júli zvýšil len o 0,1 % v porovnaní s júnom, keď medzimesačne klesol o 0,7 %. Analytici však očakávali, že júlové tržby stúpnu o niečo viac, a to o 0,2 %.

V medziročnom porovnaní sa odbyt maloobchodníkov v eurozóne v júli prepadol o 1,3 %. Analytici pritom odhadovali, že sa zníži o 0,3 % po júnovom poklese o 1,1 %.

V celej 28-člennej Európskej únii sa maloobchodný predaj v júli zvýšil medzimesačne o 0,2 % a medziročne klesol o 0,3 %.

Štatistiky tiež ukázali, že zatiaľ čo odbyt potravín, nápojov a tabakových výrobkov v eurozóne sa v júli medzimesačne zvýšil o 1 % a v EÚ o 1,1 %, predaj nepotravinárskeho tovaru klesol v krajinách, ktoré zaviedli euro, o 0,4 % a v EÚ o 0,3 %.

Spomedzi krajín, ktoré Eurostatu dodali údaje za júl, maloobchodné tržby medzimesačne vzrástli v 12, klesli v ôsmich štátoch únie a v Španielsku a Litve stagnovali. Najviac sa pritom zvýšil odbyt maloobchodníkov v Lotyšsku a Rumunsku (zhodne o 2,1 %) a Francúzsku (2 %), a naopak, najstrmšie sa znížili tržby obchodníkov v Slovinsku (-3,4 %), Nemecku (-1,1 %) a vo Švédsku (-1,3 %). Na Slovensku sa maloobchodný predaj v júli zvýšil medzimesačne o 0,3 %.

V medziročnom porovnaní predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov v eurozóne v júli klesol o 0,6 % a v EÚ stagnoval, zatiaľ čo dopyt po nepotravinárskych výrobkoch sa v eurozóne znížil o 1,6 %, a v celej únii o 0,1 %.

Pokles medziročného predaja nahlásili v júli maloobchodníci v ôsmich štátoch a rast v 14 krajinách únie. Najviac sa znížili tržby v obchodoch v Slovinsku (-6,4 %), Španielsku (-5,5 %) a Portugalsku (-2,2 %) a najvýraznejšie stúpli v Luxembursku (17,7 %). Na Slovensku tržby v júli vzrástli o 1,9 %.

12 bal pop