Maloobchodný predaj v eurozóne aj v EÚ v marci stagnoval

Brusel 5. mája (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne v marci tohto roka nesplnili očakávania analytikov a namiesto rastu stagnovali. To signalizuje, že spotrebiteľský dopyt v krajinách menovej únie je stále slabý a motorom ekonomiky tak zostáva export.

Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat zostal obrat maloobchodu v 16 krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu, v marci na rovnakej úrovni ako vo februári, a v medziročnom porovnaní klesol o 0,1 %. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, pritom očakávali, že maloobchodný predaj v eurozóne v marci vrastie medzimesačne o 0,2 % a medziročne sa zvýši o 0,5 %.

Aj v celej Európskej únii maloobchodné tržby v marci oproti februáru stagnovali a v medziročnom porovnaní stúpli o 0,3 %.

Odbyt potravín, nápojov a tabakových výrobkov v eurozóne v marci medzimesačne klesol, a to o 0,2 %, ale v celej EÚ sa zvýšil o 0,3 %. Tržby z predaja nepotravinárskych produktov sa v sledovanom období v eurozóne znížili o 0,1 % a v EÚ vzrástli o 0,2 %.

Spomedzi členských štátov, ktoré Eurostatu dodali výsledky za marec, predaj v maloobchode stúpol v 15 krajinách a klesol len v Portugalsku (-2,8%), Nemecku (-2,4 %) a Bulharsku (-1 %). Najväčší medzimesačný nárast tržieb zaznamenali v marci Dánsko (5,5 %), Litva (4,6 %) a Rumunsko (3,7 %). Na Slovensku sa tržby maloobchodníkov v marci zvýšili medzimesačne o 2 %.

V medziročnom porovnaní predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov v marci vzrástol o 0,9 % v eurozóne a 0,6 % v EÚ, zatiaľ čo predaj iných produktov v eurozóne stagnoval a v EÚ stúpol o 1,4 %.

Najväčší medziročný nárast maloobchodných tržieb zaznamenalo Fínsko (7,4 %), Dánsko (4,4 %) a Švédsko (2,8 %), zatiaľ čo na Slovensku sa zvýšili len o 0,2 %. Naopak, najprudší prepad hlásia Bulharsko (-11,6 %), Litva (-10,6 %) a Lotyšsko (-7,4 %).

Maloobchodný predaj je indikátorom dopytu domácností. Zníženie spotrebiteľských výdavkov môže ešte spomaliť už aj tak mierny hospodársky rast eurozóny.

Informovali o tom agentúra Reuters a Eurostat.

1 12 bal zll