Maloobchodný predaj v eurozóne aj v EÚ v novembri mierne vzrástol

Brusel 8. januára (TASR) – Maloobchodný predaj v eurozóne sa v novembri 2012 mierne zotavil a po troch mesiacoch vytrvalého poklesu vzrástol medzimesačne o 0,1 %. V celej Európskej únii (EÚ) sa odbyt maloobchodníkov zvýšil o 0,2 %. Informoval o tom dnes európsky štatistický úrad Eurostat.

Na ilustráciu, v októbri sa maloobchodný predaj v oboch blokoch znížil medzimesačne o 0,7 %.

V medziročnom porovnaní novembrový maloobchodný predaj v 17 krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu, klesol o 2,6 % a v EÚ o 1,3 %.

Štatistiky zároveň ukázali, že zatiaľ čo dopyt po potravinách, nápojoch a tabakových výrobkoch sa v novembri znížil medzimesačne o 0,3 % v eurozóne a o 0,2 % v EÚ, predaj nepotravinárskych produktov v krajinách, ktoré platia eurom, stagnoval a v EÚ vzrástol o 0,2 %.

Spomedzi krajín, ktoré Eurostatu dodali údaje za november, maloobchodný predaj medzimesačne stúpol v 10 a klesol v 11 štátoch únie. Najviac pritom vzrástol odbyt maloobchodníkov vo Fínsku (2,2 %), Rumunsku (1,9 %) a Lotyšsku (1,4 %) a naopak, najvýraznejšie klesol v Luxembursku (-1,5 %), Portugalsku a Írsku (zhodne o -1,3 %).

V medziročnom porovnaní sa novembrový predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov znížil v eurozóne o 2,1 % a v EÚ o 1,4 %, odbyt nepotravinárskych výrobkov klesol v euroregióne o 3,2 % a v celej únii o 0,9 %.

Pokles medziročného odbytu zaznamenali v novembri maloobchodníci v 11 a rast v 10 krajinách únie, z toho najstrmšie sa prepadli tržby obchodníkov v Španielsku (-9,6 %), Slovinsku (-6,1 %), Bulharsku a Portugalsku (zhodne o -5,2 %), najviac stúpol predaj v Lotyšsku (8,7 %), Belgicku (4,5 %) a Estónsku (4,3 %).

Na Slovensku maloobchodný predaj v novembri klesol medzimesačne o 0,3 % a medziročne o 2,2 %.

12 bal gl