Maloobchodný predaj v eurozóne v decembri stagnoval

Brusel 3. februára (TASR) – Maloobchodné tržby v eurozóne zostali v decembri 2009 v porovnaní s novembrom na nezmenenej úrovni. Pritom posledný mesiac v roku je vďaka predvianočnej nákupnej sezóne z hľadiska predaja tradične jedným z najsilnejších. Decembrové výsledky tak naznačujú, že spotrebiteľský dopyt v eurozóne je stále slabý a zotavovanie ekonomiky krehké. Informoval o tom dnes európsky štatistický úradu Eurostat.

Z údajov Eurostatu ďalej vyplýva, že v medziročnom porovnaní decembrové tržby v eurozóne klesli o 1,6 %. Analytici pritom očakávali, že maloobchodný predaj, ktorý je indikátorom spotrebiteľského dopytu v 16 krajinách eurozóny, v decembri oproti novembru vzrastie o 0,4 % a v medziročnom porovnaní sa zníži o 2,5 %.

V celej 27-člennej Európskej únii (EÚ) sa obrat maloobchodu v decembri znížil medzimesačne o 0,1 % a medziročne o 1 %.

Predaj potravín nápojov a tabakových výrobkov v decembri vzrástol medzimesačne o 0,3 % v eurozóne aj v celej únii. Odbyt nepotravinárskych výrobkov sa oproti novembru znížil v 16 krajinách menovej únie o 0,2 %, ale v EÚ vzrástol o 0,3 %.

Spomedzi členských štátov, ktoré Eurostatu dodali údaje za december, sa maloobchodné tržby medzimesačne zvýšili v 12 a klesli v siedmich štátoch. Najväčší prírastok zaznamenali Rakúsko (1,6 %), Francúzsko (1,2 %), Španielsko, Slovensko a Slovinsko (zhodne o 0,9 %). Naopak, najväčší medzimesačný úbytok nahlásili Rumunsko (5,7 %), Malta (5,6 %) a Portugalsko (2,8 %).

V medziročnom porovnaní sa predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov v decembri 2009 zvýšil v eurozóne o 0,1 % a v EÚ o 0,6 %. V nepotravinárskom sektore klesli tržby o 2,2 % v 16 krajinách menovej únie a o 1,4 % v 27-člennej EÚ.

Celkovo maloobchodný predaj medziročne vzrástol v siedmich a znížil sa v 12 krajinách EÚ. Najviac stúpli decembrové tržby v Poľsku (4,6 %), Švédsku (3,1 %) a Rakúsku (2,7 %). Najväčší pokles zaregistrovali Lotyšsko (30,2 %), Litva (27,2 %) a Estónsko (16,4 %). Na Slovensku sa maloobchodný obrat v decembri znížil medziročne o 9,3 %.

Informovali o tom agentúra Reuters a Eurostat.

1 12 bal gl