Maloobchodný predaj v eurozóne v novembri prekvapujúco klesol

Brusel 7. januára (TASR) – Maloobchodný predaj v eurozóne v novembri analytikov prekvapil, keď namiesto zvýšenia prudko klesol. To poukazuje na slabý spotrebiteľský dopyt v súvislosti s nárastom nezamestnanosti.

Z najnovších údajov európskeho štatistického úradu Eurostat vyplýva, že maloobchodný predaj, ktorý je indikátorom spotrebiteľského dopytu v 16 krajinách eurozóny, sa v novembri oproti októbru znížil o 1,2 % a v medziročnom porovnaní klesol o 4 %. Ekonómovia pritom odhadovali, že po malých prírastkoch v predchádzajúcich mesiacoch sa novembrové tržby v eurozóne zvýšia medzimesačne o 0,1 % a medziročne klesnú o 1,9 %.

Eurostat potvrdil, že na novembrové výsledky eurozóny malo negatívny vplyv Nemecko, najväčšia ekonomika bloku, kde sa tržby maloobchodníkov znížili v porovnaní s októbrom o 1,1 % a medziročne klesli o 2,8 %.

V celej 27-člennej Európskej únii (EÚ) sa obrat maloobchodu v novembri 2009 znížil medzimesačne o 0,8 % a medziročne o 2,1 %.

Predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov v novembri klesol medzimesačne o 0,4 % v oboch regiónoch a medziročne sa v eurozóne znížil o 2,9 %, v EÚ o 1,6 %. Tržby v nepotravinárskom sektore v sledovanom období klesli medzimesačne o 1,6 % v eurozóne a o 1 % v celej únii, medziročne sa znížili o 4,2 % v eurozóne a 1,7 % v únii.

Spomedzi členských štátov, ktoré Eurostatu dodali údaje za november, maloobchodné tržby medzimesačne klesli v 15 krajinách a vzrástli len v Poľsku (o 1 %) a Británii (0,2 %). Najväčší pokles tržieb zaznamenali Lotyšsko (4,8 %), Estónsko (3,1 %) a Litva (2,3 %).

Celkovo sa maloobchodný predaj medziročne znížil v 12 krajinách EÚ a vzrástol len v štyroch, z toho najvýraznejšie v Poľsku (4,6 %) a Belgicku (3,7 %). Naopak, najväčší medziročný úbytok nahlásili Lotyšsko (30,2 %), Litva (27,8 %) a Estónsko (21,2 %). Vo Fínsku zostal na nezmenenej úrovni.

Na Slovensku sa maloobchodný obrat v novembri znížil medzimesačne o 0,7 % a medziročne o 13,9 %.

Informovali o tom agentúra Reuters a Eurostat.

1 12 bal zll