Maloobchodný predaj v eurozóne v septembri v klesol a v EÚ mierne stúpol

Brusel 7. novembra (TASR) – Maloobchodný predaj v eurozóne v septembri oproti augustu klesol o 0,2 % a v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka sa znížil o 0,8 %. V celej Európskej únii (EÚ) sa však odbyt maloobchodníkov v sledovanom období zvýšil, a to medzimesačne o 0,1 % a medziročne o 0,3 %. Informoval o tom dnes európsky štatistický úrad Eurostat.

Zo štatistík ďalej vyplýva, že zatiaľ čo odbyt potravín, nápojov a tabakových výrobkov sa v septembri v porovnaní s augustom zvýšil v eurozóne o 0,8 % a v EÚ o 0,5 %, predaj nepotravinárskych produktov v 17 krajinách, ktoré platia eurom, klesol o 0,6 %, ale v celej únii mierne stúpol o 0,1 %.

Spomedzi krajín, ktoré Eurostatu dodali údaje za september, maloobchodný predaj medzimesačne vzrástol v 12 a znížil sa v 8, pričom najviac stúpol odbyt maloobchodníkov v Dánsku (2,4 %), Estónsku (2 %) a Nemecku (1,5 %) a najstrmší pokles nahlásili maloobchodníci v Španielsku (-7,3 %), Portugalsku (-4 %) a v Slovinsku (-2,7 %). Na Slovensku sa maloobchodný predaj v septembri znížil medzimesačne o 0,4 %.

V medziročnom porovnaní klesol septembrový predaj potravín, nápojov a tabakových výrobkov v eurozóne o 0,8 % a v EÚ o 0,5 %. Odbyt nepotravinárskych výrobkov v eurozóne stagnoval a v 27-člennej EÚ vzrástol o 2 %.

Medziročný rast predaja zaznamenali v septembri maloobchodníci v 13 štátoch, pokles v 9 krajinách a Nemecko nahlásilo stagnáciu. Najviac stúpol odbyt maloobchodníkov v Estónsku (9,9 %) a najvýraznejšie sa prepadol v Španielsku (-12,6 %). Na Slovensku sa maloobchodný predaj v septembri znížil o 1,7 %.

Informoval o tom Eurostat.

12 bal pop