Maloobchodný predaj v eurozóne vo februári klesol

Brusel 8. apríla (TASR) – Maloobchodný predaj v eurozóne vo februári klesol. To signalizuje, že dopyt v 16-člennej menovej únii je stále slabý a zotavovanie jej hospodárstva je krehké. Informoval o tom dnes európsky štatistický úrad Eurostat.

Maloobchodný predaj, ktorý je indikátorom spotrebiteľského dopytu v 16 krajinách menovej únie, sa vo februári znížil oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,6 % a v medziročnom porovnaní klesol o 1,1 %.

Tieto čísla poukazujú na slabú domácu spotrebu, ktorá sa však musí zvýšiť, ak sa má rast hospodárstva eurozóny zrýchliť.

V celej Európskej únii sa vo februári obrat maloobchodu oproti januáru nezmenil a v medziročnom porovnaní klesol o 0,7 %.

Revidované údaje za január 2010 ukázali, že v medzimesačnom porovnaní sa predaj v eurozóne znížil o 0,2 % a v EÚ klesol o 0,4 %.

Zo štatistík tiež vyplýva, že potravín, nápojov a tabakových výrobkov sa vo februári v eurozóne predalo o 1,6 % a v EÚ o 1,3 % menej ako v januári. V medziročnom porovnaní ich odbyt klesol o 3,1 % v eurozóne a 2,7 % v celej únii.

Predaj nepotravinárskych výrobkov v oboch blokoch vzrástol, a to v eurozóne medzimesačne o 0,2 % a v únii o 0,6 %. Oproti februáru 2009 sa odbyt nepotravinárskych produktov v eurozóne zvýšil o 0,7 % a v EÚ o 2,1 %.

Spomedzi členských štátov, ktoré Eurostatu dodali údaje, za február oproti januáru najviac klesli maloobchodné tržby v Portugalsku (o 3,4 %), Estónsku (2,3 %) a Slovinsku (1,7 %), zatiaľ čo najväčší nárast nahlásili Británia (2,2 %), Malta (0,9 %) a Francúzsko (0,6 %). Na Slovensku sa maloobchodný predaj znížil o 1,5 %.

V medziročnom porovnaní sa maloobchodný predaj najvýraznejšie znížil v Litve (17,1 %), Lotyšsku (o 13,3 %), Litve (15,2 %) a v Bulharsku (12,4 %), kým na Slovensku klesol o 2,9 %. A naopak, najviac stúpol obrat maloobchodníkov v Rakúsku (3,2 %), na Malte (3,1 %) a v Británii (2,8 %).

Informovala o tom agentúra Reuters a Eurostat.

1 12 bal zll