Rokovania o voľnom obchode medzi USA a EÚ sa začnú podľa plánu

Brusel 2. júla (TASR) – Rokovania o voľnom obchode medzi USA a Európskou úniou (EÚ) sa na budúci týždeň začnú podľa plánu aj napriek špionážnej afére, ktorú vyvolali informácie, že USA sledovali európske inštitúcie. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Európskej komisie.

"Začiatok obchodných rokovaní medzi EÚ a USA by to nemalo ovplyvniť," povedala novinárom hovorkyňa komisie Pia Ahrenkilde Hansenová, podľa ktorej sa komisári touto otázkou zaoberali na dnešnom stretnutí.

Únia však plánuje dať USA jasne najavo, že úspech zložitých a ambicióznych rokovaní bude závisieť aj od dôvery, transparentnosti a jasných vzťahov medzi oboma partnermi.

Prvé kolo rokovaní o vytvorení zóny voľného obchodu medzi európskym blokom a USA, ktorú odborníci považujú za najambicióznejšiu dohodu v histórii svetového obchodu, sa má začať v pondelok 8. júna vo Washingtone.

"Dohoda prinesie priame výhody obom ekonomikám a prispeje k rastu ich hrubého domáceho produktu o 0,4 až 0,5 %, a to ako v Európe, tak v USA," upozornil dnes šéf litovskej diplomacie Linas Linkevičius, ktorého krajina prebrala polročné predsedníctvo v EÚ.

Britský denník Guardian v pondelok (1. 7.) odhalil, že americké spravodajské služby špehovali zastupiteľstvá EÚ v USA a 38 veľvyslanectiev vo Washingtone vrátane ambasády Francúzska, Talianska a Grécka.

Minulý týždeň nemecký týždenník Der Spiegel zverejnil správu, že americká rozviedka odpočúvala telefonické hovory vysokých predstaviteľov EÚ a nabúrala počítače európskych inštitúcií. V dôsledku týchto informácií, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso požiadal o kontrolu bezpečnostných podmienok v priestoroch Európskej komisie.

1 20 bal pop