V Bruseli sa začalo prvé kolo rokovaní o voľnom obchode s Thajskom

Brusel 27. mája (TASR) – V Bruseli sa dnes uskutočnilo prvé kolo rokovaní o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Thajskom. Agentúre DPA to potvrdil John Clancy, hovorca eurokomisára pre obchod Karla De Guchta.

Na rokovaniach sa v marci dohodli predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a thajská premiérka Jinglak Šinavatrová.

Podľa komisie patrí Thajsko medzi významných obchodných partnerov únie. V roku 2012 dosiahla obchodná výmena medzi európskym blokom a ázijskou krajinou 30 miliárd eur.

EÚ už uzavrela dohodu o voľnom obchode so Singapurom a usiluje sa o dohodu s Vietnamom a Malajziou. Únia by ale v podstate chcela uzavrieť len jednu obchodnú dohodu, a to s celým blokom štátov ASEAN (Asociácia národov juhovýchodnej Ázie).

Rokovania môžu trvať niekoľko rokov, keďže obe strany sa musia dohodnúť nielen na zrušení cla, ale aj na jednotných pravidlách a štandardoch, a musia tiež vyriešiť celú škálu ďalších problémov, od ochrany vlastníckych práv po dodržiavanie pravidiel hospodárskej súťaže.

3 bal jk