Vlani spotrebiteľská sieť krajín EÚ+2 riešila 8885 sťažností na e-obchod

Bratislava 26. októbra (TASR) – Prostredníctvom internetovej siete Európskych spotrebiteľských centier (ECC-Net) sa predvlani riešilo 8032 sťažností spotrebiteľov a vlani 8885 sťažností. "Až 42 % sťažností evidovaných v roku 2008 sa týkalo elektronického obchodu a tento podiel sa vlani zvýšil na 55 %. Pre porovnanie, v roku 2007 sa riešilo 5192 spotrebiteľských sťažností a sporov, z nich polovica pripadla na e-obchod," konštatuje správa Nakupovanie cez internet v Európe: Sťažnosti spotrebiteľov v rokoch 2008 a 2009.

Najviac cezhraničných sťažností podľa správy bolo na doručenie tovaru, výrobok alebo službu a na dodržanie zmluvných podmienok. Tieto kategórie dosiahli 84 % z celkového počtu sťažností spotrebiteľov, ktoré boli zaslané do siete ECC-Net v roku 2008 a 83 % v roku 2009. "V porovnaní s rokom 2007 (86 %) nenastala žiadna výrazná zmena a kľúčový problém sa nezmenil," píše sa v správe, ktorú zverejnilo Ministerstvo hospodárstva a výstavby (MHV) SR.

Správa skúma cezhraničné sťažnosti spotrebiteľov z rôznych aspektov, v snahe získať lepší prehľad týkajúci sa právnych a praktických problémov spotrebiteľov v EÚ, na účely správnej identifikácie problémov, ktoré vyžadujú riešenie tak, aby sa získala dôvera spotrebiteľov pre cezhraničné nákup cez internet.

Pre ilustráciu správa uviedla prípad, keď napr. spotrebiteľ z Litvy si objednal televízor z francúzskej webstránky, ktorý mu bol doručený rozbitý. Spotrebiteľ neúspešne kontaktoval predajcu. Po zásahu Európskeho spotrebiteľského centra (ESC) v krajine spotrebiteľa a predajcu bol spotrebiteľovi zaslaný nový televízor.

Celkový počet sťažností, ktoré si vyžadovali angažovanosť ESC na dosiahnutie kladného riešenia sťažnosti pri spotrebiteľských sporoch, v roku 2008 predstavoval 2088 a vlani 3158. Najviac sťažností došlo na e-obchod predajcov z Nemecka, čo bolo 37 % z celkového počtu sťažností v roku 2008 a 34 % v roku 2009. Najviac sťažností smerovalo proti predajcom z Nemecka, Francúzska, Anglicka, Luxemburska a Dánska.

Sieť ECC-Net zahŕňa 29 ESC (EÚ-27 + Nórsko a Island). Sieť je spolufinancovaná Generálnym riaditeľstvom pre zdravie a ochranu spotrebiteľov EK a jednotlivými členskými štátmi.

ku zll