Obyčajní vyskladali eklektickú kandidátku

Zdroj: TASR

Poslancovi NR SR Jozefovi Viskupičovi budú na čele kandidačnej listiny OĽaNO pre májové eurovoľby sekundovať občianska aktivistka Viera Dubačová a prepustený košický učiteľ Oto Žarnay.

OĽaNO už vopred avizovalo, že na kandidátku oslovilo organizácie občianskej spoločnosti, výber potom robilo hlasovaním v poslaneckom klube.

Na ďalších miestach 13-člennej kandidátky sú aj poslanec NR SR Branislav Škripek, publicistka Mária Raučinová, prezident Asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka, špecialista na vzdelávanie Rómov Stano Daniel, divadelný režisér Jakub Nvota i otec 11 detí Stanislav Trnovec.

"V rovnakom duchu, ako sme skladali kandidátku do parlamentných volieb, že sme v prvom rade pozerali na to, aby to boli ľudia so svojím vlastným srdcom, vlastným rozumom a vlastným svedomím, tak isto sme pozerali aj v tejto kandidátke," povedal šéf hnutia Igor Matovič. Ako uviedol, ich vstupenka na kandidátku nebolo členstvo v nejakej politickej strane alebo hnutí. "Ich vstupenka je ich vlastný život," dodal.

Do eurovolieb aj staro-nová SDS

Do májových eurovolieb sa zapojí aj Strana demokratického Slovenska (SDS), ktorú založil europoslanec Sergej Kozlík po tom, ako zaniklo ĽS-HZDS. Kandidačnú listinu podala strana včera.

Lídrom kandidátky je bývalá europoslankyňa (2004-2009) Irena Belohorská. Za ňou nasleduje súčasný europoslanec a predseda SDS Sergej Kozlík a tretí je regionálny predstaviteľ strany Marek Kužma.

„Strana demokratického Slovenska podporuje model Európskej únie v podobe únie nezávislých národných štátov, ktoré samy rozhodujú všetko, čo je efektívne riešiť na úrovni národných štátov alebo regiónov a Bruselu prenechávajú len tie kompetencie, ktoré je prínosné riešiť na úrovni celej únie,“ povedal šéf SDS Kozlík.

Slovensko bude voliť 13 europoslancov v sobotu 24. mája.