Odporúčania EK treba podať tak, aby si ich osvojili národné vlády aj obyvatelia

Bratislava 20. februára (TASR) – V nasledujúcich rokoch sa musí zmeniť proces implementácie spoločnej politiky Európskej únie (EÚ) do jednotlivých národných legislatív jej členských štátov. Podľa bývalého šéfa kabinetu predsedu Európskej rady baróna Fransa Van Daeleho by sa mali odporúčania, ktoré individuálne vydáva Európska komisia (EK), postupne zmeniť na niečo, čo bude mať väčší politický dopad na národné vlády a ich konanie v rámci svojich parlamentov.

„To by malo zabrániť situáciám, keď politici a vlády hovoria, že ide len o rozhodnutia Bruselu. Chceme, aby prebrali politickú zodpovednosť,“ vyhlásil dnes v Bratislave počas konferencie s názvom Vytváranie skutočnej hospodárskej a menovej únie Van Daele. Podujatie zorganizovalo Centrum pre európske záležitosti (CEA) v spolupráci s bruselským think tankom Bruegel a Inštitútom finančnej politiky (IFP) Ministerstva financií (MF) SR.

Podľa stáleho podtajomníka Ministerstva financií Fínskej republiky Marttiho Hetemäkiho však treba ísť ešte ďalej, pričom je nevyhnutné, aby si spoločnú politiku EÚ viac osvojili aj samotní obyvatelia tohto spoločenstva. Nie je mu totiž jasné, čo by lídri EÚ robili v prípade, že by z národných volieb vzišla vláda, ktorá by vzdorovala všeobecne prijatej politike únie. „Je ťažké si predstaviť, že by niekto mohol krajine predpísať niečo, čo jej obyvatelia nechcú,“ povedal Hetemäki.

Eurozóna však môže mať aj podstatne základnejší problém. Ako povedal generálny riaditeľ oddelenia ekonomických politík a finančných trhov Federálneho ministerstva financií Rakúska Harald Waiglein, spoločenstvo stále nenašlo spoločnú víziu o tom, ako by EÚ mala skutočne vyzerať. Na jednej strane sú ľudia, ktorí chcú silný štát a považujú slobodný trh za niečo nebezpečné, na druhej strane sú politici, ktorí veria vo väčšiu slobodu a zodpovednosť jednotlivca a menej v zásahy štátu.

Ideálnym riešením by tak bolo spojiť tieto názory do jedného spoločného smeru, čo by znamenalo, že by nebolo potrebných toľko pravidiel, pretože by sa krajiny správali rozumne. To by bola najlepšia možnosť, no Waiglein si nemyslí, že sa také niečo podarí v dohľadnom čase. EÚ by tak mohla pokračovať v druhej najlepšej filozofii, ktorá je založená na pravidlách a praktizuje sa už roky. „Nechápte ma zle, ale druhý najlepší je vlastne celkom dobrý výsledok,“ uzavrel Waiglein.

har gl