Odvod z bankových vkladov pre drobných sporiteľov na Cypre kritizujú aj Nemci

Berlín 18. marca (TASR) – Nemeckí politici z opozície, ale aj vládnej koalície kritizovali dohodu o záchrannom balíku pre Cyprus, ktorej súčasťou je odvod z bankových vkladov. Ako uviedli, odvod z vkladov drobných sporiteľov je obrovskou chybou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble sa snažil kritiku vo svojej krajine zmierniť tým, že toto nebol nemecký návrh. Zároveň dodal, že nemecká vláda je "prípadným zmenám otvorená".

Na základe dohody ministrov financií eurozóny zo soboty (16. 3.), v rámci ktorej Cyprus získa záchranný balík za 10 miliárd eur, sa budú musieť na záchrane krajiny podieľať aj majitelia bankových vkladov. Pre sporiteľov s vkladmi do 100.000 eur bude odvod predstavovať 6,75 % z hodnoty vkladov a pre tých, ktorí majú v banke uložených viac než 100.000 eur, bude odvod predstavovať 9,9 %.

"Drobní sporitelia nemôžu niesť zodpovednosť za dlhovú krízu," povedal pre Reuters nemecký minister zdravotníctva Daniel Bahr, ktorý je členom Slobodnej demokratickej strany (FDP), koaličného partnera vo vláde kancelárky Angely Merkelovej. "Pán Schäuble s tým bude musieť niečo urobiť," dodal. Podobne sa vyjadrili Stanislaw Tillich a Volker Bouffier, predsedovia vlád Saska a Hesenska, ktorí sú členmi Merkelovej CDU.

Ako sa očakávalo, ešte ostrejšia kritika zaznela od opozičných strán. Carsten Schneider, rozpočtový expert sociálnych demokratov, uviedol, že rozhodnutie siahnuť na peniaze ľudí s úsporami do 100.000 eur, ktorí by mali byť chránení prostredníctvom garancie vkladov, "môže podkopať dôveru v celú eurozónu". Ako dodal, "dohoda vytvára neistotu pre všetkých investorov, dokonca aj tých v Nemecku".

Podľa Jürgena Trittina zo Strany zelených by vhodnejšie bolo zvýšenie odvodu pre najbohatších na 15 %, zatiaľ čo sporitelia s vkladmi v hodnote do 25.000 eur by boli od poplatku oslobodení. Cyperská vláda však medzičasom oznámila, že sa bude snažiť vyrokovať s eurozónou zmeny, aby drobní sporitelia nemuseli niesť takú záťaž.

1 dan gl