OHR: Republika srbská zasahuje do nezávislosti súdnictva

Vláda Republiky srbskej na čele s Miloradom Dodikom dala inštrukcie miestnemu daňovému úradu a ďalsím ištitúciám, aby nevydali štátnej vyšetrovacej agentúre (SIPA) alebo generálnenej prokuratúre Bosny a Herzegoviny kópie daňových priznaní dvoch stavebných spoločností, ktorých vlastníkmi sú Dodikovi ľudia.

Úrad vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne a Herzegovine (Office of High Representative, OHR) označil tento počin za jasný príklad politického zasahovania do nezávislosti súdnictva a vyšetrovania. “Toto je prekrúcanie spravodlivosti a stavia to vládu zákona na hlavu”, uvádza sa v stanovisku úradu. “Vláda zákona je univerzálne uznaná ako jeden z kľúčových pilierov funkčnej demokracie a je tiež jedným z pilierov Európskej únie.”

Kancelária Miroslava Lajčáka, ktorý je zároveň špeciálnym predstavietľom EÚ v Bosne už zaslala Miloradovi Dodikovi list, v ktorom ho žiada, aby vláda Republiky srbskej dala veci do poriadku už na dnešnom zasadnutí vlády. “Očakávam od nich, že zareagujú tak vážne, ako si to situácia vyžaduje. Toto je o vláde zákona a o oddelení politiky od súdnictva”, hovorí medzinárodný správca, ktorý disponuje právom odvolávať miestnych politikov.

Obvinenia z korupcie sú v Bosne, ktorej administratíva pohlcuje obrovskú časť rozpočtu krajiny, pomerne bežné. Transparency International, medzinárodná mimovládna organizácia, ktorá sa venuje boju proti korupcii a klientelizmu sa len nedávno stiahla z hlavného mesta Republiky srbskej, Banja Luky, pričom ako dôvod uviedla obavy o bezpečnosť.

Bosnu čakajú 5. októbra mieste voľby a situácia v krajine je napätá. Lajčák ju v rohovore pre miestny denník Dnevni Avaz nedávno prirovnal k stavu spred rozpadom Československa a pred osamostatnením Čiernej Hory od Srbska. Lídri bosnianskych Srbov na čele s Miloradom Dodikom opakovane spochybňujú existenciu Bosna a Herzegoviny, Bosniaci (bosnianski moslimovia) naopak spochybňujú legitimitu Republiky srbskej ako samostatnej entity v rámci Bosny.

“Nemôžete povedať, že ste za Bosnu a Herzegovinu a zároveň jednať z polovicou krajiny ako s nepriateľom štátu. Nemôžete povedať, že rešpektujete Bosnu a Herzegovinu a robiť všetko pre to, aby ste oslabili štátne inštitúcie”, povedal v rozhovore Lajčák.

Európska únia podpísala s Bosnou a Herzegovinou 19. júna 2008 Stabilizačnú a asociačnú dohodu, čo sa pokladá za prvý krok k zisku štatútu kandidátskej krajiny a následne členstva v Únii. Krajina ale najprv musí splniť rozsiahle politické podmienky na zrušenie postu medzinárodného predstaviteľa, ktoré definovala Rada pre implementáciu mieru.