Okolo krízového summitu EÚ vládne neistota

Brusel 13. júla (TASR) – Novinári akreditovaní v Bruseli v posledných troch dňoch riešia otázku načasovania mimoriadneho summitu predstaviteľov Európskej únie, ktorý by mal byť zvolaný kvôli finančnej kríze v eurozóne a málo viditeľnej ochote súkromného sektora zapojiť sa do druhého záchranného balíka pre Grécko. Istotu dátumu a vlastne ani obsadenia krízového summitu nemajú ešte ani samotní politici a diplomati.

Podľa prvých kuloárnych informácií zo zasadania euroskupiny v pondelok večer, sa malo vrcholné stretnutie predsedov vlád a hláv štátov EÚ konať koncom júla alebo v auguste. V utorok, počas zasadania ministrov financií štátov EÚ (Ecofin) nemenovaný vysoký diplomat EÚ prezradil médiám, že krízový summit sa bude konať už koncom tohto týždňa v piatok. To vyhovovalo napríklad Francúzsku, keď z Paríža prenikli informácie, že francúzska vláda by piatkový summit podporila v snahe upokojiť rozkolísané finančné trhy a burzy s cennými papiermi.

Avšak už v utorok večer opačný názor tlmočila z Berlína agentúra Reuters, podľa ktorej nemecká vláda považovala za zbytočné urýchlene zvolať najvyšší rozhodovací orgán EÚ. Nemecko v utorok večer odkázalo, že takéto plány nie sú na pracovnom stole únie.

Situácia okolo termínu a teraz už aj obsadenia summitu sa zmenila v stredu večer. Akreditovaní diplomati pri EÚ pripustili ako termín konania summitu nadchádzajúcu nedeľu s tým, že šéfovia vlád a štátov by ja mali vôľu urýchlene pricestovať do Bruselu, ale muselo by ísť o obsah, teda o stretnutie, na ktorom sa zrodia riešenie a padnú závažné rozhodnutia.

Agentúra Reuters uviedla, že summit by sa mal konať niekedy na budúci týždeň, avšak spomína iba účasť lídrov z krajín eurozóny, čiže iba zo sedemnástich a nie dvadsiatich siedmych členských štátov únie. Podľa Reuters, odvolávajúcej sa na nemenovaných diplomatov únie, hlavnou agendou tohto summitu by bol druhý záchranný balík pre Grécko a účasť súkromného sektoru na tomto plánovanom balíku.

"Princíp, aby sa uskutočnilo vrcholové stretnutie lídrov eurozóny je akceptovaný všetkými hlavnými hráčmi, vrátane Nemecka," povedal vysoký predstaviteľ EÚ, ktorá si želal zostať v anonymite. Diplomat potvrdil, že posledný z pracovných dátumov sa týka budúceho týždňa, avšak nešpecifikoval konkrétny dátum. Ten sa určí až potom, ako podarí dosiahnuť nejakú konkrétnu dohodu o miere účasti súkromného sektoru na procese finančnej záchrany Grécka.

Práve v týchto dňoch by mala s predstaviteľmi súkromného finančného sektora rokovať tzv. pracovná skupina zložená z niekoľkých členov euroskupiny. Tak ako to bolo dohodnuté na pondelňajšej schôdzke ministrov financií eurozóny. Doteraz nijaké výsledky o týchto rokovaniach neprenikli na verejnosť, čo ešte viac, podobne ako aj posúvanie dátumu krízového summitu EÚ, zvyšuje nervozitu a nedôveru verejnosti v možnosť nájsť vôbec nejaké schopné a schodné riešenie pre preklenutie súčasnej krízy, ktorá už neohrozuje len samotné Grécko.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) cve