Ombudsman EÚ za desať rokov čelil vyše 30.000 sťažnostiam

Brusel 27. mája (TASR) – Európsky ombudsman Nikiforos Diamandouros v dnes zverejnenej výročnej správe za rok 2012 uviedol, že počas svojho desaťročného pôsobenia v tomto úrade čelil vyše 30.000 sťažnostiam a otvoril okolo 3500 právnych konaní v súvislosti so zneužívaním úradnej moci administratívneho aparátu EÚ.

V správe za minulý rok sa uvádza, že na adresu úradu ombudsmana EÚ vlani prišlo 2442 sťažností (v roku 2011 to bolo 2510), pričom ombudsman spustil rekordných 465 právnych vyšetrovaní (396 v roku 2011).

Väčšina z právnych konaní sa týkala nedostatku transparentnosti (21,5 percent), vrátane odmietania úradov sprístupniť požadované dokumenty alebo informácie. Ďalšie prípady sa týkali výkonu kontraktov zadaných EÚ, výziev na verejné súťaže, konfliktu záujmov, neférových praktík, oneskorení úradných konaní a diskriminácie.

"Za ostatných desať rokov sa administratíva EÚ stala oveľa transparentnejšou, priateľskejšou k občanom únie a zameranou na služby pre občanov," uviedol Diamandouros. A zdôraznil, že zásluhu na tomto stave má aj činnosť úradu, ktorému predsedá.

Najviac sťažností a podnetov na právne konanie dostal vlani ombudsman zo Španielska (340), Nemecka (273), Poľska (235) a Belgicka (182).

Vlani sa v 21 percent z právnych konaní podarilo dosiahnuť zmierenie medzi sťažovateľmi z členských krajín EÚ a niektorou z európskych inštitúcií.

Diamandouros v marci oznámil Európskemu parlamentu, že po desaťročnej činnosti zameranej na ochranu ľudských práv občanov EÚ odíde z úradu k 1. októbru 2013.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh