Juncker: Grécko neponecháme napospas osudu

Členovia eurozóny neopustia Grécko a nájdu riešenie, ktoré však nebude spočívať len na zásahu Medzinárodného menového fondu (MMF). Uviedol to dnes šéf ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker pred členmi hospodárskeho a finančného výboru Európskeho parlamentu, ktorí sa začali zaoberať príčinami vzniku gréckej úverovej krízy.

Pomoc členov eurozóny podľa Junckera však nevylučuje zásah MMF, ktorý sa môže pripojiť k opatreniam európskej šestnástky. Pomoc sa ale poskytne len v prípade, keď o ňu Atény požiadajú. "Grécko neponecháme napospas osudu," zdôraznil politik. Súčasne vyjadril názor, že je proti tomu, aby problémy Grécka riešil len MMF. Pokiaľ by k tejto pomoci aj došlo, musí sa realizovať na základe európskych pravidiel.

Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso navrhol, aby na jarnom summite EÚ, ktorý sa uskutoční tento týždeň vo štvrtok a v piatok (25.-26.3.), schválili pre Grécko balík pomoci. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa však vyjadrila, že Atény takúto pomoc nepotrebujú.

Grécka vláda oznámila, že keď nedostane peniaze od eurozóny, obráti sa na MMF. Juncker povedal vo výbore, že Grécko bude musieť dostať od spojencov pomoc, ak špekulácie proti tejto krajine budú pokračovať.

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet pokladá volanie po vyhadzovaní členov z eurozóny za nesprávne. Členovia eurozóny zdieľajú spoločný osud "a pokladám za absurdné, aby ju niekto opúšťal," povedal Trichet pred členmi výboru v Bruseli. Právne to nie je možné a dnes otázka vôbec tak nestojí. "A dodám," pokračoval prezident ECB, "že tak otázka ani nikdy v budúcnosti stáť nebude".

Trichet sa domnieva, že gréckej kríze sa dá zabrániť. Volá po vzájomnej kontrole a po morálnom tlaku na členov eurozóny, ktorí nedodržujú jej pravidlá.

Pokiaľ ide o príčiny gréckej dlhovej krízy a situácie v krajine, Trichet presadzuje názor, že vinu nemožno pripisovať trhom. Treba urobiť trhy podstatne jasnejšími, transparentnejšími. Nepôjde len o banky, ale aj o inštitúcie, ktoré nie sú úverovými ústavmi, konkrétne hedžové fondy. Podľa neho ak Grécko podnikne všetko, čo treba, účinok opatrení sa na finančných trhoch prejaví pozitívne.

Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.