Oranžová revolúcia „v ružovom“

Júlia Timošenková a Viktor Juščenko z čias Oranžovej revolúcie

Krátka správa

Na konci septembra sa na Ukrajine uskutočnia predčasné parlamentné voľby, ktoré by mali vyviesť krajinu z politickej krízy. V súčasnosti zastávajú najdôležitejšie pozície v štáte niekdajší rivali z čias Oranžovej revolúcie – prozápadný prezident Viktor Juščenko a proruský premiér Viktor Janukovyč.

Prípravu predčasných parlamentných volieb poznamenala už na jej začiatku nečakaná udalosť. Blok Júlie Tymošenkovej, ktorý je jednou z troch najsilnejších politických strán na Ukrajine, bol na základe rozhodnutia Ústrednej volebnej komisie z predvolebného boja vyradený.

Volebná komisia totiž odmietla zaregistrovať tohto kandidáta kvôli neposkytnutiu úplných informácií potrebných na registráciu. Chýbajúcim prvkom boli úplné adresy členov tejto strany. Povinnosť uviesť ich v registračných formulároch však priamo z ukrajinského volebného zákona ani nevyplýva.

Bývalá ukrajinská premiérka Júlia Tymošenková preto verejne protestuje proti tomuto rozhodnutiu a chce dosiahnuť jeho zrušenie prostredníctvom súdu. Podporu jej vyjadril aj ukrajinský prezident Viktor Juščenko, ktorý s rozhodnutím volebnej komisie nesúhlasí.

Tymošenková obviňuje z manipulácie komisie súčasného premiéra Viktora Janukovyča, ktorého strana v nej mala najväčší počet zástupcov. Janukovyč naopak upodozrieva Tymošenkovú, že komisii dodala zámerne neúplné dokumenty, aby si jej strana získala väčšiu podporu u svojich sympatizantov.

Očakáva sa totiž, že Tymošenková si „svoje“ prostredníctvom súdu vymôže. V takomto prípade by si celou kauzou len polepšila. Vzniknutá situácia totiž mobilizuje všetkých súčasných aj potenciálnych stúpencov jej strany, čo jej môže zabezpečiť prevahu nad jej politickými protivníkmi.

Na to, či dá súd za pravdu Júlii Tymošenkovej, ako aj na výsledky parlamentných volieb si budeme musieť ešte počkať. Už dnes je však jasné, že každá strana, ktorá vo voľbách zvíťazí, to bude mať pri pokusoch o upokojenie politickej situácie a zjednotenie nielen ukrajinskej politickej scény, ale aj samotných občanov veľmi ťažké.