Orbán: Chorvátsko môže v apríli dostať termín pre ukončenie rokovaní s EÚ

Záhreb 8. februára (TASR) – Chorvátsko pravdepodobne v apríli dostane termín pre ukončenie prístupových rokovaní s EÚ. Vyhlásil to dnes maďarský premiér Viktor Orbán počas návštevy Záhrebu.

„Teraz vstupujeme do dvoch kľúčových mesiacov pre rokovania s EÚ. V apríli by sme mali poznať dátum. Ak by sa tak nestalo, prístupový proces Chorvátska by bol predĺžený, ale nechcem o tom špekulovať, keďže som presvedčený, že budeme mať tento termín,“ povedal Orbán.

Maďarsko v prvej polovici roka predsedá EÚ a Chorvátsko dúfa, že v tomto období zakončí rokovania o vstupe.

Aby to dosiahlo, musí Chorvátsko presvedčiť členské krajiny, že jeho boj s korupciou a úsilie reformovať súdnictvo sú seriózne a trvalé.

Krajina pri Jadrane musí tiež reštrukturalizovať svoj silno dotovaný lodiarsky priemysel, aby prežil bez štátnej pomoci.

Európska komisia v súčasnosti hodnotí plány na privatizáciu piatich stratových lodeníc. Chorvátska vláda dúfa, že tieto plány budú do marca schválené.

Brusel v marci vydá správu o pokroku Záhrebu v súdnej reforme. Pokiaľ Chorvátsko získa odobrenie, pôjde o kľúčový krok smerom k stanoveniu dátumu pre ukončenie prístupových rokovaní.

„Do konca tohto týždňa pošleme do Bruselu našu správu o tom, čo sme dosiahli. Veríme, že sme splnili kritériá pre pozitívne hodnotenie,“ uviedla po stretnutí s Orbánom chorvátska premiérka Jadranka Kosorová.

Pokiaľ sa rokovania uzavrú v júni, Chorvátsko sa pravdepodobne stane členom EÚ v roku 2013, uviedla tlačová agentúra Reuters.

1 hol juh