Orbán: Cieľmi Maďarska aj EÚ sú zníženie zadlženia a zvýšenie zamestnanosti

Budapešť 4. apríla (TASR) – Hlavnými cieľmi Maďarska aj Európskej únie sú zníženie štátneho zadlženia a vytváranie pracovných príležitostí, vyhlásil dnes v parlamente v Budapešti maďarský premiér Viktor Orbán v prejave venovanom polčasu maďarského predsedníctva v EÚ.

"Rozpoznali sme a pochopili sme, že charakter problémov, ktorým čelí Maďarsko aj EÚ, je veľmi podobný a aj možné riešenia sú podobné," cituje maďarská tlačová agentúra MTI Orbána, podľa ktorého najdôležitejšie úlohy sú v Maďarsku aj v Európe rovnaké: znížiť zadlženie štátu a vytvárať pracovné príležitosti.

Premiér podčiarkol, že najdôležitejšou činnosťou maďarského predsedníctva je vytvorenie spoločného hospodárskeho vládnutia v EÚ. "Maďarsko ide dobrou cestou, aj napriek tomu, že sa nepripojilo k paktu konkurencieschopnosti únie," povedal.

Zo šiestich cieľov paktu považuje maďarský kabinet päť za žiaduce a tieto ciele mieni aj uskutočniť. Harmonizáciu podnikovej dane však premiér označil za protichodnú so záujmami jeho krajiny "Ani nám nenapadne zvyšovať dane, nezúčastníme sa paktu, ktorý by to vyžadoval od nás," zdôraznil.

Za najvýznamnejší počin maďarského predsedníctva považuje Orbán balík šiestich právnych noriem týkajúci sa spoločného hospodárskeho vládnutia, s ktorým súhlasili všetky členské krajiny a ktorý prerokuje Európsky parlament.