Orbán naznačil Bruselu: Ak neprejde Navracsics, pošle drsnejšieho

Budapešť 8. októbra (TASR) – Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán údajne pohrozil Bruselu v otázke maďarského eurokomisára. Podľa maďarského týždenníka Heti Válasz premiér neformálne naznačil, že ak by jeho kandidát Tibor Navracsics neprešiel, poslal by drsnejšieho.

„Politickí protivníci by získaním hlavy Európe oddaného Navracsicsa nedopadli dobre. V takom prípade by totiž maďarská vláda poslala drsnejšieho kandidáta a celá procedúra vypočúvania by sa musela začať odznova. Nikto však pritom nemá záujem torpédovať vznik novej Európskej komisie,“ cituje týždenník Orbána.

Periodikum dodáva, že korekcia portfólia pre niektorých kandidátov – vrátane Navracsicsa – je pravdepodobnejšia, pretože by to lahodilo aj samoľúbemu parlamentu a z pohľadu „veľkej politiky“ by komisia mohla vzniknúť čo najskôr.

Maďarské médiá, odvolávajúc sa na úvahy spravodajského servera EUObserver, napísali, že Navracsics by po odmietnutí slovinskej expremiérky Alenky Bratušekovej mohol dostať portfólio dopravy a vesmíru slovenského nominanta Maroša Šefčoviča, ktorý by mohol opätovne získať podpredsednícke kreslo v Európskej komisii a zodpovednosť za energetickú úniu.

Členovia kultúrneho výboru EP v pondelok maďarského kandidáta na post eurokomisára – niekdajšieho vicepremiéra a neskôr ministra zahraničných vecí Tibora Navracsicsa – síce schválili, avšak vyzvali na zmenu jeho portfólia.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem