Orbán požiadal Van Rompuya, aby EÚ akceptovala nezvyčajné opatrenia Maďarska

Budapešť 27. februára (TASR) – Maďarsko podporuje kroky Európskej únie (EÚ) smerom k bankovej únii a k finančnej stabilite, požaduje však, aby únia prijala s porozumením nezvyčajné maďarské ekonomické opatrenia. Vyhlásil do dnes v Budapešti maďarský premiér Viktor Orbán po schôdzke s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom.

Van Rompuy, ktorý do Budapešti pricestoval v rámci konzultácií s predstaviteľmi členských krajín EÚ pred marcovým summitom, zdôraznil, že napriek výsledkom dosiahnutým pri riešení krízy EÚ nemožno poľaviť.

Rok 2012 bol podľa jeho slov obratom v riešení krízy eurozóny. Vyjadril nádej, že "to najťažšie je už za nami". Priebežne a vytrvalo treba kráčať smerom k vytvoreniu skutočnej hospodárskej únie, konštatoval predseda Európskej rady.

Orbán zdôraznil, že Van Rompuy nikdy neodmietal riešenia, ktoré sa Maďarsko v záujme vytvorenia hospodárskej a spoločenskej stability snažilo aplikovať.

Maďarsko podľa slov premiéra dosiahlo úspech, keď zo šiestich dôležitých ekonomických ukazovateľov zlepšilo päť, ale chýba ešte hospodársky rast. "Jednou z najdôležitejších úloh roku 2013 bude dosiahnuť rast ekonomiky," konštatoval Orbán, ktorý vyjadril nádej, že hospodárske výsledky jeho krajiny v tomto roku budú lepšie, než sa očakáva.

Predseda vlády podotkol, že stabilita eura a eurozóny je dôležitá aj pre Maďarsko. Pripomenul, že jeho krajina má kvôli komunistickej minulosti určité špecifiká, preto potrebuje porozumenie pre niektoré neštandardné kroky, akými sú daňová politika či kroky smerujúce k zvýšeniu konkurencieschopnosti Maďarska.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

jak