Orbán: Rok 2011 bude možno najťažším rokom Európskej únie

Budapešť 2. decembra (TASR) – Rok 2011 bude pre Európsku úniu po páde komunizmu možno najťažším rokom. Vyhlásil to dnes v Budapešti maďarský premiér Viktor Orbán na úvod stretnutia predsedu Európskeho parlamentu (EP) Jerzyho Buzeka a šéfov frakcií EP s maďarskou vládou.

Cieľom dvojdňovej schôdzky, ktorá pokračuje v piatok, je príprava na maďarské predsedníctvo v EÚ v prvom polroku 2011. Predseda maďarskej vlády európskym predstaviteľom zdôraznil, že v jeho krajine existuje rozloženie politických síl, ktoré neohrozuje stabilné vedenie predsedníctva v EÚ.

Na margo Balkánu Orbán poznamenal, že to je podstatne menej pokojný región Európy, ako sa to z diaľky zdá. "Balkán je krehký. Ak sa nepodarí uzatvoriť prístupové rokovania s Chorvátskom a tým sa neposkytne ostatným balkánskym krajinám pocit európskej perspektívy, tak my sami spôsobíme problémy v regióne," povedal Orbán. Dodal, že preto sú medzi prioritami maďarského predsedníctva urýchlenie integračného procesu Chorvátska a ukončenie prístupových rokovaní.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) hy