Orbán v Ľubľane: EÚ sa posúva smerom k transferovej únii, nie o tom bola reč

Budapešť/Ľubľana 26. novembra (TASR) – Diskusia o nadchádzajúcom rozpočte Európskej únie sa posunula minulý týždeň zlým smerom, preto na bruselskom summite nedošlo k dohode, vyhlásil dnes v slovinskej Ľubľane maďarský premiér Viktor Orbán po schôdzke s predsedom slovinskej vlády Janezom Janšom.

Podľa tlačovej agentúry MTI Orbán povedal, že EÚ sa postupne posúva smerom k "transferovej únii". Každá krajina si vypočíta koľko vloží do spoločnej pokladne, koľko z nej vyberie a snaží sa dosiahnuť pre neho výhodnú pozíciu.

"Zo začiatku nie o tom bola reč, že na národnom základe budeme vkladať, vyberať a vyrovnávať, ale o tom, že budeme financovať spoločné ciele, akým je napríklad podpora zaostalých regiónov, ako aj o tom, že budeme realizovať spoločnú politiku, ktorá bude v celku prospešná pre všetkých," konštatoval predseda maďarskej vlády.

V rozpočtovej diskusii bude podľa jeho slov potrebné rozhodnúť, či únia sa stane obchodnou transferovou úniou, alebo si zachová princípy, hospodársko-politickú filozofiu a určité oblasti, akými sú napríklad regionálna politika alebo poľnohospodárstvo, bude financovať zo spoločného rozpočtu.

Orbán označil maďarsko-slovinské vzťahy za nekonfliktné. Vyzdvihol úlohu menšín a pripomenul, že Maďarsko je hrdé na 13 oficiálne registrovaných menšín. Maďarská vláda podľa jeho slov poskytuje podporu na zachovanie národnostných kultúr a jazykov.

Janša tiež zdôraznil nutnosť zachovania identity menšín a teda aj slovinskej menšiny v Maďarsku a maďarskej v Slovinsku. Ocenil, že maďarský premiér ho informoval o zámere vybudovania cestnej komunikácie medzi dvoma obcami v Maďarsku, kde žije slovinská menšina.

Premiéri sa zhodli na tom, že je potrebné podporovať eurointegračné snahy západného Balkánu. Orbán a Janša podpísali rámcovú dohodu o rozvíjaní cezhraničného cestného prepojenia.

Slovinský premiér v súvislosti s bruselským summitom povedal, že boli určité kroky, ktoré smerujú dopredu. Vyjadril nádej, že sa podarí obhájiť postoje Maďarska i Slovinska v otázke kohéznych fondov.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh