Orbán: V otázke úpravy ústavy ustúpime Európskej únii – aj keď to vôbec nemusíme

Budapešť 14. júna (TASR) – Piata úprava maďarskej ústavy, ktorú požaduje Európska komisia, by vôbec nebola potrebná: komisia zneužíva svoju moc, keď od Maďarska požaduje kroky, ktoré by nemala, vyhlásil dnes v maďarskom verejnoprávnom rozhlase predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Namietané ustanovenia – medzi nimi možnosť presúvania súdnych prípadov medzi súdmi – sú úplne v súlade s európskymi hodnotami a s praxou iných európskych krajín, zdôraznil Orbán.

"Maďarsko bojuje na viacerých frontoch, napríklad na poli spravodlivého rozdeľovania daňového zaťaženia a znižovania režijných nákladov, a preto občas musíme urobiť aj ústupky," zdôvodnil premiér ústretový krok voči EK.

Dodal však, že otázka piatej novely ústavy vyvolala ostrú diskusiu v rámci vládnej strany Fidesz, v ktorej je "množstvo skalných zástancov národnej suverenity".

Maďarská vláda rozhodla, že na základe podnetov Európskej komisie navrhne parlamentu úpravy ústavy, informoval v stredu v hovorca maďarskej vlády András Giró-Szász.

Návrh sa bude týkať okrem iného zrušenia ustanovenia o možnosti zavedenia dodatočnej dane – keby Maďarsko muselo v prípade rozhodnutia Súdneho dvora EÚ platiť pokutu -, ako aj článku o možnosti presúvania súdnych prípadov medzi súdmi.

Eurokomisárka zodpovedná za oblasť spravodlivosti Viviane Redingová v diskusii o štvrtej novele maďarskej ústavy na pôde Európskeho parlamentu 17. apríla uviedla, že EK zvažuje iniciovanie ďalšieho právneho konania voči Maďarsku, tentoraz kvôli štvrtej novele maďarskej ústavy.

Začiatkom júna adresovala Redingová maďarskému premiérovi Orbánovi tvrdú kritiku, keď uviedla, že ústava nie je hračka, ktorú možno po pár mesiacoch meniť. Komisárka zdôraznila, že z právneho štátu nie je možné robiť si žarty.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem