Orbán:Do júla prístupové kapitoly Chorvátska uzavrieme, poznám scenár, ako na to

Brusel 18. mája (TASR) – Rokovanie o prístupových kapitolách s Chorvátskom aj schvaľovací proces ekonomického balíčka na zabezpečenie budúceho hospodárskeho riadenia Európskej únie je možné ukončiť ešte do konca maďarského predsedníctva. Presvedčený je o tom maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý dnes vystúpil ako hosť na Európskom obchodnom summite v Bruseli.

Obe úlohy si dala maďarská vláda ako prioritu ešte v decembri minulého roka, teda pred začatím svojho "vládnutia" na čele Únie. Postupom času sa však ukazuje, že v oboch prípadoch je dodržanie termínov minimálne problematické.

V prípade Chorvátska zostáva uzatvoriť stále problematické kapitoly súdnictva, rybárstva a konkurencieschopnosti. Na to, aby boli maďarské plány zrealizované, Európska komisia spoločne s chorvátskymi úradmi majú už len okolo 40 dní. Orbán však stále verí v dokončenie rokovaní, ktorých priebeh bude aj dostatočne rýchly.

"Poznám realistický scenár, ktorý privedie Chorvátsko na koniec cesty a aj v súčasnosti na ňom pracujem. Boli chvíle, kedy sme si mysleli, že sa to nepodarí, naopak aj momenty, keď sme boli presvedčení, že to vyjde. Bolo by dobré, keby sa nám to teraz pred cieľom nevyšmyklo z rúk," konštatoval Orbán s diplomatickým dodatkom, že "ak sa rokovania nepodarí dotiahnuť formálne do konca, veľká katastrofa to nebude, lebo ďalšiemu predsedníctvu zostanú na doladenie len technické záležitosti".

Orbán chce riešiť ekonomický balíček, na ktorý čaká schvaľovací proces v Európskom parlamente, ešte aj na úrovni premiérov, pretože podľa neho aj to je kľúčom k prijatiu legislatívy. Nové právne normy majú vytvoriť kompletne novú architektúru hospodárskeho fungovania únie ako celku a preventívne kroky by mali predísť opakovaniu sa dlhových kríz. Zákonodarcovia mali niekoľko tisíc podnetov, ako by sa dala zmeniť koncepcia navrhnutá Európskou komisiou, po konzultácii s Radou EÚ sa pozmeňujúce návrhy podarilo skresať na rádovo o jedno desatinné miesto. Na schválenie kompromisných textov budú mať poslanci šancu na dvoch plenárnych zasadnutiach, ktoré ich čakajú v júni v Štrasburgu a Bruseli. "Uzavrieť úspešne tento proces do konca júna je možné. Musím ešte celú vec konzultovať s mojimi kolegami z ostatných členských krajín, aby nenastal rozkol v určitých otázkach medzi EP a Radou EÚ," dodal Orbán.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy