Európsky návrh rezolúcie požaduje ukončenie násilia v Sýrii

New York 26. mája (TASR) – Návrh rezolúcie predloženej v stredu do Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) európskymi krajinami požaduje od Sýrie okamžité ukončenie násilia voči demonštrantom a spoluprácu s vyšetrovaním OSN, ktoré sa má týkať údajného porušovania ľudských práv.

Návrh, ktorý má k dispozícii agentúra Reuters, odsudzuje systematické porušovanie ľudských práv, vrátane zabíjania, zmiznutia a mučenia pokojných demonštrantov, ochrancov ľudských práv a novinárov sýrskymi úradmi.

Návrh rezolúcie do 15-člennej BR OSN predložili Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko a Portugalsko. Nie je známe, či s návrhom budú súhlasiť Rusko a Čína, ktorí majú právo veta. Pri predchádzajúcich diskusiách o ľudovom povstaní v Sýrii ruskí a čínski diplomati bránili Damask vzhľadom na jeho dôležitú úlohu v blízkovýchodnom mierovom procese, pripomenula agentúra DPA.

Na rozdiel od situácie v Líbyi BR OSN zatiaľ neprijala žiadne opatrenia, vrátane sankcií, voči Damasku. BR OSN oprávnila použitie sily voči vojakom Muammara Kaddáfího na ochranu civilistov.

Organizácie sledujúce dodržiavanie ľudských práv tvrdia, že tvrdý zásah sýrskych vládnych jednotiek proti už deväť týždňov trvajúcemu povstaniu si vyžiadal doposiaľ vyše 1000 obetí.

1 3 20 juh