OSN: Pred bojmi v Mali ušlo od minulého týždňa 30.000 ľudí

New York/Alžír/Brusel 14. januára (TASR) – Organizácia Spojených národov odhaduje, že najmenej 30.000 ľudí opustilo svoje domovy pred bojmi v centre a na severe Mali po tom, ako islamisti začali minulý týždeň postupovať zo severu na juh.

Hovorca OSN Eduardo del Buey dnes vyjadril obavy, že uvedený počet utečencov môže byť vyšší, pretože niektoré islamistické skupiny údajne bránia ľuďom v ceste na juh. Povedal reportérom, že asi 230.000 ľudí ušlo pred bojmi a neistotou v Mali od marca 2012, kedy demokraticky zvoleného prezidenta zvrhli vzbúrení vojaci. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa vyjadrenia mauritánskeho ministerstva vnútra smerujú tisíce utečencov z Mali k hraniciam Mauritánie.

Alžírsko dnes oznámilo, že uzatvára svoju takmer tisíckilometrovú hranicu s Mali po vojenskej intervencii Francúzska proti malijským zoskupeniam spojeným s al-Káidou, napísala agentúra Associated Press.

Francúzske lietadlá začali bombardovať Mali, bývalú francúzsku kolóniu, v piatok v snahe zabrániť islamistom, ktorí majú pod kontrolou sever krajiny, obsadiť aj hlavné mesto na juhu.

Alžírsko umožnilo prelety francúzskych lietadiel nad svojím územím, ale zdôraznilo potrebu politického dialógu pre vyriešenie krízy v Mali. Vyjadrilo tiež obavy, že zapojenie zahraničných vojakov do bojov v Mali môže prinútiť militantov k úteku cez hranice do Alžírska.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová dnes oznámila, že ministri zahraničných vecí EÚ sa mimoriadne stretnú ku kríze v Mali. Budú rokovať o urýchlení príprav výcvikovej misie EÚ na pomoc malijským silám a o ďalšej "priamej podpore" vlády v Bamaku.

"Zvolala som na tento týždeň mimoriadnu radu ministrov zahraničných vecí, aby sme posúdili možné akcie EÚ na pomoc vláde Mali… a pomohli jej zvládnuť súčasnú situáciu," uviedla vo vyhlásení.

Podľa nemenovaného diplomata, ktorého citovala agentúra Reuters, sa ministri stretnú pravdepodobne vo štvrtok.

2 1 žab