OSN vyzvala na uznanie vodcu opozície Ouattaru za prezidenta Pobrežia Slonoviny

New York/Brusel 20. decembra (TASR) – Bezpečnostná rada OSN dnes vyzvala všetky zúčastnené strany konfliktu v Pobreží Slonoviny, aby uznali za prezidenta tejto západoafrickej krajiny vodcu opozície Alassanea Ouattaru.

Rezolúcia, ktorú BR OSN schválila jednomyseľne, stupňuje nátlak na prezidenta Pobrežia Slonoviny Laurenta Gbagba, aby uznal svoju porážku, čo zatiaľ odmieta. A vyzýva všetky politické strany krajiny, aby "rešpektovali vôľu ľudu a výsledok volieb", "v záujme zabezpečenia mieru" v krajine, keďže Ouattaru uznali za prezidenta Africká únia i Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS).

BR OSN súčasne predĺžila mandát mierových síl OSN v Pobreží Slonoviny o ďalších šesť mesiacov. Oznámil to generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Gbagbo minulý týždeň vykázal príslušníkov mierových síl, ktorých je v krajine asi 10.000, z krajiny. Reagoval tak na vyjadrenie OSN, že prezidentské voľby z 28. novembra prehral s Ouattarom a mal by odstúpiť.

Krajiny EÚ sa dnes dohodli na uvalení zákazu cestovania pre úradujúceho prezidenta Pobrežia Slonoviny Gbagba, ktorý lipne na moci po prezidentských voľbách, ktoré podľa mienky zahraničia prehral. Informovala o tom hovorkyňa EÚ Maja Kocijančičová. Zákaz sa vzťahuje aj na jeho manželku a 17 najbližších spolupracovníkov. Rozhodnutie prijali experti a ministri EÚ ho majú potvrdiť v stredu, pričom platnosť by nadobudlo od štvrtka.

EÚ súčasne zvažuje aj zmrazenie ich majetku, dodala hovorkyňa EÚ.

Zdroj: Associated Press, Reuters

2 1 žab juh