Rast súkromného sektora eurozóny sa v decembri zrýchlil

Londýn 6. januára (TASR) – Tempo rastu súkromného sektora eurozóny sa v decembri zrýchlilo tak, ako naznačoval rýchly odhad. Motorom jeho rastu bol výrobný sektor. To znamená, že ekonomika eurozóny pokračovala v zotavovaní aj v poslednom kvartáli minulého roka. Vyplýva to zo spresnených výsledkov spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Podľa najnovšieho prieskumu Markit, kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov v decembri zvýšil na 52,1 bodu z novembrových 51,7 bodu. Konečná hodnota indexu sa zhoduje s rýchlym odhadom a je najvyššia za tri mesiace. PMI súkromného sektora sa tak ešte viac vzdialil od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast jeho výkonu od poklesu.

Za tento výsledok vďačí eurozóna predovšetkým výrobnému sektoru, ktorého PMI v decembri vyskočil na 52,7 bodu z 51,6 bodu v novembri a dosiahol tak najvyššiu úroveň za 31 mesiacov. Na druhej strane, PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v decembri mierne znížil na 51 bodov z novembrových 51,2 bodu. Udržal sa však nad kritickou hranicou 50 bodov.

Zamestnanosť v regióne, ktorý platí eurom, sa v poslednom mesiaci minulého roka nezmenila po 23 mesiacoch vytrvalého úbytku pracovných miest. Ceny vstupných surovín však v decembri vzrástli, už siedmy mesiac po sebe. To bol aj dôvod zvýšenia cien hotových produktov.

Spomedzi štátov eurozóny, najvyšší PMI dosiahli v decembri Nemecko a Írsko a najstrmšie vzrástla jeho hodnota v prípade Španielska, a to na takmer 6,5-ročné maximum.

"Výsledky prieskumu signalizujú, že eurozóna pokračovala v zotavovaní aj v závere minulého roka," uviedol Chris Williamson, hlavný ekonóm Markit. Upozornil ale, že hoci región ako celok bude v tomto roku ďalej rásť, tempo jeho rastu bude nerovnomerné. Domnieva sa tiež, že Francúzsko, druhá najväčšia ekonomika eurozóny, sa v poslednom kvartáli minulého roka pravdepodobne prepadlo opäť do recesie.

12 bal