Otázka vnútorných hraníc Schengenu rozdelila krajiny EÚ

Brusel 12. mája (TASR) – Ministri vnútra krajín EÚ sa dnes na mimoriadnej schôdzke v Bruseli nezhodli na tom, ako riešiť akútnu otázku nelegálnej migrácie a kriminality. Rozpory vznikli okolo návrhu na opätovné zavedenie hraničných kontrol vnútri schengenského priestoru.

Pod paľbu kritiky sa podľa agentúry AP dostalo predovšetkým Dánsko, ktoré v stredu avizovalo sprísnenie kontrol na svojich hraniciach. Dáni plánujú náhodné kontroly áut a pasov a častejšie využívanie skenerov, určených na vyhľadávanie ilegálne prevážaných migrantov.

Ministri vnútra by sa mali na bruselskom stretnutí dohodnúť na návrhoch pre júnový summit lídrov EÚ.

Európska komisia 4. mája navrhla umožniť za výnimočných okolností opätovné zavedenie hraničných kontrol vnútri schengenského priestoru, čo vyvoláva odpor viacerých členských štátov únie.

Návrh bol reakciou na naliehanie Francúzska a Talianska na reformu schengenského priestoru v spore okolo prílevu nelegálnych imigrantov zo severnej Afriky.

Krajiny na pobreží Stredozemného mora ako Grécko, Taliansko, Španielsko a Malta sa tiež sťažovali, že európska dvadsaťsedmička nechala ťarchu nákladov pri riešení ilegálneho prisťahovalectva na ich bedrách.

2 20 rsc hy