„Otázku chudoby je treba brať veľmi vážne“ – dnes večer na STV2

Do diskusie relácie Hlas Európy, ktorú STV vysiela 26.2.2010 o 20,20 hod na Dvojke, prijal pozvanie László Andor, eurokomisár pre zamestnanosť, sociálne veci a inklúziu, ktorý v diskusii o Európskom boji proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu so slovenskými europoslankyňami Edit Bauer (SMK, EPP) a Monikou Smolkovou (SMER-SD, S&D) zdôrazňuje, že "otázku chudoby je treba brať veľmi vážne“.

"Európsky rok je vždy hlavne zameraný na zvýšenie občianskeho povedomia o tej-ktorej skutočnosti, a teraz je to o chudobe a sociálnemu vylúčeniu. Ale máme aj konkrétne kroky. Jedným z nich je brať otázku chudoby veľmi vážne. Keďže Európska komisia pracuje na 10-ročnej stratégii zameranej na budúcnosť európskej spoločnosti, vkladáme do nej teraz konkrétne ciele na zníženie chudoby za týchto 10 rokov," konštatuje komisár. 

Martin Thuma ďalej v reportáži približuje niektoré z tém ostatného „miniplenárka“ v Bruseli:

  • Europoslanci schválili vznik nových 150 pracovných pozícií v dôsledku právomocí, ktoré Európskemu Parlamentu prináša Lisabonská zmluva
  • Európsky parlament navštívil líder bieloruskej opozície Aleksander Milinkievič, nositeľ Ceny Andreja Sacharova za rok 2006
  • Veľkou témou Európskeho parlamentu pre rok 2010 je Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu

Čo bude znamenať Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu pre Slovensko? Napovie krátky film o chudobe. Jeho režisérka a zároveň veľvyslankyňa kampane Európskeho roka Viera Dubačová je hosťom v štúdiu STV. Na tému diskutujú spolu s Evou Schmidtovou, riaditeľkou Fondu Sociálneho rozvoja, ktorý Európsky rok boja proti chudobe na Slovensku koordinuje.

Témou Európskeho roka Boja proti chudobe sa zaoberá aj prebiehajúci ročník projektu „Supertrieda“. Je to projekt zážitkového vyučovania, ktorý sa stal modelovým projektom vzdelávania pre celú Európsku úniu.

Relácia Hlas Európy v každom vydaní, v samostatnom informačnom riadku, prináša aktuálne informácie z partnerských portálov:

www.europarl.europa.eu   www.europskyparlament.sk

www.euraktiv.sk    www.euroinfo.gov.sk