OZ KOVO sa obráti na Európsku komisiu pre zneužívanie agentúrnych zamestnancov

Bratislava 26. februára (TASR) – Odborári z OZ KOVO sa plánujú už v najbližšom čase obrátiť so sťažnosťou na Európsku komisiu (EK). Nepáči sa im transpozícia európskych smerníc o dočasnej agentúrnej práci a práci na dobu určitú, ktorá podľa nich umožnila zneužívať agentúrnych zamestnancov.

"Agentúrni zamestnanci za tú istú prácu v porovnaní s kmeňovými zamestnancami dostávajú o polovičku menšie mzdy. Tiež sme svedkami toho, keď zamestnávateľ zavolá zamestnanca do práce a po hodine mu oznámi, že ho nepotrebuje. Popri tom sú aj prípady, keď agentúrni zamestnanci nedostávajú mzdu, ale stravné lístky – skúste nimi zaplatiť napríklad hypotéku," vysvetlil sťažnosť Marek Švec z OZ KOVO.

"U nás sa zneužívajú ľudia okolo Rožňavy, z východného Slovenska, tam, kde je vysoká nezamestnanosť. Ich sociálna bieda sa zneužíva na to, aby tí druhí na tom mohli obrovsky zarobiť," doplnil ho na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave predseda OZ KOVO Emil Machyna.

Slovenskej legislatíve odborári vyčítajú ustanovenie Zákonníka práce, ktoré osobitne hovorí o tom, že sa obmedzenia pre pracovný pomer na dobu určitú nevzťahujú na agentúrnych zamestnancov. "Tento paragraf je podľa nás neobhájiteľný," podotkol Švec. Odborári preto od EÚ očakávajú, že začne administratívny proces v zmysle nevhodnej transpozície smernice, ktorým by sa nakoniec ustanovenie zo Zákonníka práce vypustilo úplne.

OZ KOVO chce zároveň zlepšiť postavenie agentúrnych zamestnancov prostredníctvom zmeny v zákone o službách zamestnanosti. V nej žiada okrem iného zvýšenie právnej kvalifikácie zakladateľa agentúry, pretože v súčasnosti podľa Šveca ide často o ľudí bez vzdelania alebo iba formálne dosadené osoby. "My chceme inštitút zodpovednej osoby a chceme prolongáciu licencií," povedal.

vse gl