Oživenie prístupových rokovaní Chorvátska v rukách novej premiérky

Po nečakanej rezignácii dlhoročného premiéra Iva Sanadera, sa Chorváti dočkali ďalšieho prekvapenia. Krajinu po prvýkrát v histórii povedie žena. Jadranka Kosorová získala v pondelok podporu chorvátskeho parlamentu a preberala tak vedenie vládnej koalície v polovici volebného obdobia.

Ako informoval chorvátsky denník Javno, Kosorová včera telefonovala so slovinským premiérom Borutom Pahorom. Práve Slovinsko blokuje prístupové rokovania Chorvátska kvôli sporu o priebeh spoločných hraníc a prístup k medzinárodným vodám. 

Hovorca slovinského ministerstva zahraničných vecí už vyzval Chorvátsko, aby sa vrátilo k rokovaniam "s chladnou hlavou". Predovšetkým trvá Ľubľana na tom, aby Chorváti stiahli sporné dokumenty (mapy), ktoré Záhreb v rámci prístupového procesu zaslal do Bruselu.

Ivo Sanader oznámil svoj odchod z politiky 1. júla. Z čela vlády a strany HDZ (Kresťansko-demokratická únia) sa rozhodol odstúpiť z osobných dôvodov, ktoré bližšie nešpecifikoval. Poprel, že by išlo o zdravotné dôvody: „Vďaka Bohu, nie som chorý“. Spomenul však svoju frustráciu nad zablokovaným prístupovým procesom svojej krajiny k EÚ.

Kosorová bola Sanaderova voľba. Podpredsedníčka HDZ a bývalá ministerka neúspešne kandidovala za HDZ v prezidentských voľbách v roku 2005. V druhom kole prehrala so Stipe Mesičom. V minulosti táto vyštudovaná právnička pracovala aj ako novinárka.

Jej kabinet, ktorý dostal od parlamentu zelenú, je z väčšej časti totožný so Sanaderovým. Jedinými zmenami sú nové ministerstvo pre administratívu, nový minister pre vzdelávanie a nový šéf rezortu pre rodinu, vojnových veteránov a medzigeneračnú solidaritu.

Sanader v politike pôsobil od konca 80-tych rokov, keď sa pod vplyvom niekdajšieho prezidenta Fraňa Tudžmana vrátil z Rakúska. Schyľovalo sa práve k vojne za nezávislosť Chorvátska. Po vojne sa ako štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí zaslúžil napríklad o obnovenie vzťahov medzi Chorvátskom a Izraelom.

Spočiatku bol Sanader kritikom Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu ako aj vtedajšej vlády Ivicu Račana za spoluprácu s tribunálom pri vydávaní Chorvátov obvinených z vojnových zločinov. Neskôr z týchto pozícií ustúpil a transformoval HDZ na modernú pro-európsku stranu. V roku 2003 vyhral voľby a stal sa premiérom.

Mnohí komentátori sa obávajú, že HDZ bez Sanadera sa opäť vráti viac doprava, prípadne sa rozpadne. V každom prípade to pre stranu nie je dobrá vyhliadka do ďalších volieb. Sanaderov odchod označil švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt za „stratu“.