JAVORČÍK: Analyzujeme ponuky realitných kancelárií v Bruseli

Bratislava 1. marca (TASR) – Rezort diplomacie momentálne analyzuje konkrétne ponuky realitných kancelárií v Bruseli týkajúcich sa vhodných objektov na presídlenie Stáleho zastúpenie (SZ) SR pri Európskej únii. Tá súčasná je v nevyhovujúcom stave a v krátkom čase si vyžiada rekonštrukciu.

Okrem toho nebude kapacitne postačovať počas slovenského predsedníctva v EÚ v druhej polovici roka 2016. "Sme v rokovaniach s realitnými kanceláriami, pričom v najbližších mesiacoch to musíme uzavrieť," uviedol pre TASR štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Peter Javorčík.

Vláda schválila kúpu novej budovy v júni minulého roka. V prípade, ak by to nebolo možné, tak sa súčasná budova stáleho zastúpenia zrenovuje a pre všetkých zamestnancov zabezpečujúcich výkon predsedníctva sa prenajmú kancelárske priestory.

Na SZ aktuálne pracuje približne 80 ľudí. V druhej polovici tohto roka by malo pribudnúť ďalších 20, na budúci rok okolo 50 ľudí. Počas výkonu predsedníctva má celkový stav zamestnancov SZ dosiahnuť 225. "Princíp, ktorý pri tomto posilňovaní uplatňujeme, je ten, aby už tento rok boli na mieste všetci šéfovia pracovných skupín. Teda tí, ktorí budú koordinovať a predsedať diskusii 28 členských krajín a zároveň budú vyjednávať s Európskym parlamentom v mene členských krajín pri legislatívnych aktoch, ktoré si vyžadujú spolurozhodovanie medzi Radou EÚ a europarlamentom," priblížil Javorčík.

Zapojiť sa do prípravy predsedníctva dostanú šancu aj absolventi vysokých škôl. V roku 2016 sa spraví nábor viacerých stážistov, ktorí týmto môžu získať neoceniteľné kariérne skúsenosti.

Predsedníctvo realizujú skupiny troch členských štátov počas 18 mesiacov. Tie sú vytvorené na základe rotácie jednotlivých krajín s prihliadnutím na ich rozmanitosť a geografickú rovnováhu v rámci únie. Poradie predsedníctiev stanovila Rada EÚ v decembri 2004. Trio realizuje spoločný politický program. Každý člen skupiny predsedá v stanovenom období pol roka. Ostatní členovia vtedy pomáhajú aktuálnej predsedníckej krajine pri vykonávaní všetkých právomocí na základe spoločného programu. Spolu so Slovenskom je v Triu aj Holandsko a Malta.