P. JAVORČÍK: Je ťažké odhadnúť, aký bude výsledok summitu o rozpočte EÚ

Bratislava/Londýn 13. novembra (TASR) – Aktuálne rokovania o budúcom rozpočte Európskej únie (EÚ) na roky 2014 až 2020, ako aj prehlbovanie ekonomickej a menovej integrácie a postoje Veľkej Británie (VB) voči EÚ boli hlavnými témami rokovaní, ktoré absolvoval štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Peter Javorčík počas svojej dvojdňovej pracovnej návštevy v Londýne.

"Rokoval som s partnermi z Veľkej Británie najmä preto, že ich stanoviská sú pomerne zásadné a ide o krajinu, ktorá požaduje najväčšie škrty oproti návrhu Európskej komisie (EK). Ak máme dosiahnuť určitý kompromis, ktorý bude akceptovateľný pre všetkých, je veľmi dôležité poznať východiská a stanoviská jednotlivých krajín," priblížil pre TASR Javorčík.

Zároveň pripomenul, že do mimoriadneho summitu európskych lídrov o viacročnom rozpočte EÚ, ktorý sa uskutoční koncom budúceho týždňa, ostáva už len veľmi krátky čas. Bude preto potrebné veľké úsilie, aby sa pozície jednotlivých členských štátov dovtedy priblížili. "Momentálne ťažko odhadnúť, aký bude výsledok summitu a či vôbec dôjde k dohode," pripustil.

Na jednej strane totiž stoja čistí príjemcovia ako Slovensko, ktorí z eurorozpočtu čerpajú viac ako do neho odvádzajú a odmietajú škrty vo výdavkoch na chudobnejšie regióny v rámci tzv. kohéznej politiky. Na druhej strane potom krajiny ako Veľká Británia, ktoré požadujú úspory. Javorčík pripomenul, že britský parlament minulý týždeň prijal rezolúciu, ktorá požaduje nielen zmrazenie, ale dokonca zníženie prostriedkov v rozpočte EÚ.

Aj napriek týmto rozdielnym pohľadom sa SR a Veľká Británia podľa Javorčíka môžu zhodnúť na niektorých čiastkových veciach. "Je tam určitá šanca na nájdenie prienikov, aj keď budú robené určité škrty oproti návrhu EK. Ak sa to nebude týkať kohéznej politiky, určenej pre najmenej rozvinuté regióny, tak si myslím, že vieme byť ústretovejší pri niektorých požiadavkách, ktoré majú krajiny ako Británia alebo ďalší čistí platcovia," avizoval štátny tajomník rezortu diplomacie.

Javorčík počas svojej pracovnej cesty v pondelok (12.11.) a dnes rokoval v Londýne s britským ministrom pre Európu Davidom Lidingtonom aj s tieňovou ministerkou pre Európu za opozičných labouristov Emmou Reynolds, ale aj s viacerými predstaviteľmi mimovládnych organizácii.

vjo