P. JAVORČÍK: Patríme medzi krajiny, ktoré poukazujú na význam kohézie v EÚ

Luxemburg/Brusel 24. apríla (TASR) – Na dnešnom zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu sa rokovalo o dvoch kľúčových kapitolách, ktoré sú dôležité aj pre Slovensko, povedal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Javorčík. Išlo o aspekty kohéznej a poľnohospodárskej politiky.

Javorčík v rozhovore pre TASR uviedol, že Slovensko dnes spolu s ďalšími 12 krajinami združenými v takzvanej Skupine priateľov politiky kohézie podpísalo spoločný dokument, prostredníctvom ktorého vyslalo jasný signál o potrebe a význame kohéznej politiky pre EÚ.

"Pre nás je využívanie fondov významným zdrojom financií pre politiky, ktoré sú zamerané na budúci rozvoj. Či už ide o rozvoj vzdelávania, vedu a výskum, sociálne programy, ale aj veľké infraštruktúrne projekty v doprave alebo v energetike," zhodnotil Javorčík význam kohéznych fondov pre našu krajinu.

Štátny tajomník uviedol, že na strane druhej je silná skupina členských krajín EÚ, čistí prispievatelia do rozpočtu únie, ktorá má záujem o znižovanie celkového objemu financií pre kohéznu politiku. Aj preto budú diskusie ohľadom celkového objemu finančných prostriedkov pre kohéznu politiku naďalej pokračovať.

"Momentálne sa nachádzame v úvodnej fáze reálnych rokovaní, ktoré by mali vrcholiť v druhom polroku, počas cyperského predsedníctva v EÚ," spresnil Javorčík súčasnú situáciu v EÚ.

Rokovania o tejto problematike sa začali v lete 2011, ale doteraz boli skôr o prezentovaní pozícií jednotlivých členských krajín únie. Teraz sa diplomati dostali do fázy, keď musia nachádzať kompromisné riešenia. Niektoré štáty už dokonca odprezentovali návrhy kompromisných riešení, podľa Javorčíka dôležité bude, aby diplomati ukončili rokovania ešte do konca tohto roka.

"Až keď budeme poznať konkrétne finančné prostriedky na eurofondy pre budúce finančné obdobie, môžeme uvažovať, akým spôsobom budú tieto fondy rozdelené. Na aké priority pôjdu a ako budú nastavené jednotlivé operačné programy," opísal Javorčík očakávania v najbližších mesiacov. Dodal, že ak sa podarí dokončiť rokovania ešte v tomto roku a na budúci rok nastavíme podmienky na čerpanie fondov na Slovensku, tak od roku 2014 bude možné začať s využívaním týchto prostriedkov v súlade s novým rozpočtom EÚ na obdobie rokov 2014-2020.

(spravodajca TASR Jaromír Novák) vs